Yeni macbook ile gelen usb type-c ve BadUSB saldırısı

BadUSB saldırıları

Apple yeni MacBook bilgisayarların yeni nesil USB Type-C bağlantı birimiyle geleceğini duyurmuştu. Cihaz üzerinde artık tek bir giriş olacak ve tek bir kabloyla hem güç hem de veri taşınabilecek.

Bu haberin ardından internette birçok kaynak usb type-c arabiriminin BadUSB açığından etikeleneceği ile ilgili yazılar yazmaya başladı.

BadUSB açığı geçtiğimiz sene çıkan ve  uzun süredir USB teknolojisi ile  ilgli çözümlenememiş bir konu. Bilgisayarların usb arabirimlerinden sisteme kötü niyetli kod (malware) yerleştirmeye imkan veren bir açık ve aslında Apple’a ya da Mac bilgisayarlara özel birşey değil.

USB Type-C ne sağlıyor?

USB Type-C bağlantısını bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse USB 3.0 ‘dan sonra USB 3.1 adıyla gelen ama USB Type-C olarak bilinen bir teknoloji. Bunun sayesinde 20 voltluk çıkışla  100 watt’lık güç aktarımı (bu da bilgisayarınızı artık usb kablo ile şarj edebileceksiniz anlamına geliyor), hem de 10 Gbps hızında harici ortamlara veri aktarımı yapabiliyorsunuz. Bir önceki usb 3.0 oysaki 5 gbps veri aktarım hızı ile 5 voltluk güç çıkışına sahipti.

Usb 3.1 usb type-c kablosu

Şimdi BadUSB saldırısına geri dönecek olursak, bu saldırı herhangi bir cihazında usb porta sahip olan herkesi ilgilendiriyor. Saldırganlar usb cihazların içine istedikleri kötü niyetli yazılımları yükleyebiliyor. Siz siz olun, kimseden usb diskini ya da kablosunu alıp kendi bilgisayarınıza takmayın.

MacBook ve Google’ın Chromebook Pixel gibi yeni ürünlerinde, USB aynı zamanda şarj etmek için kullanılan bir port.

Bu sebeble, BadUSB açığı daha geniş bir saldırı alanına sahip olmuş olacak.

Peki kendimizi nasıl BadUSB saldırılarından koruyacağız?

“En etkili korunma yöntemi gayet basit, kendiniz satın almadığınız hiçbir usb cihazı, kabloyu, şarj etme aparatını kulanmayın. “

Genelde ülkemizde bu kabloların hemen ucuz olanları tezgahlarda yerini almaya başlayacaktır. Yedek kablo kullanmak isteyenler de bu gibi üçüncü parti kabloları da satın almamalı.

 

The Verge sitesinin USB Type-C ile ilgili videosu: