VPN ve Güvenlik

Twitter’ın yasaklanmasıyla başlayan süreçte herkes alternatif DNS’lere, IP bazlı kısıtlamaların ardından VPN’lere yöneldi. Peki kullandığınız vpn sağlayıcı ile ne kadar güvendesiniz? VPN ve güvenlik ile ilgili daha bilinçli olunması için okumaya devam edelim;

VPN bağlantısında en önemli nokta, güvenilir bir sağlayıcı seçmenizdir. Tüm verileriniz vpn sağlayıcının sunucuları üzerinden çıktığı için verilerinizi, vpn sağlayıcınıza emanet etmektesiniz. Tanınmamış, gizlilik sözleşmelerini okumadığınız, ücretsiz bir takım vpn sağlayıcılarını kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.

online bankaciılık ve vpn

Aksi halde, online bankacılık işlemlerinize, facebook, twitter, email sayfalarınıza girerken kullandığınız şifreler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Tanınmış bir vpn sağlayıcısında log tutulmaz ve gizlilik politikalarında bunu açıkça belirtir. Verileriniz ve online kimliğiniz güvendedir.

Daha önce de bahsettiğimiz ücretsiz ve ücretli vpn sağlayıcıları arasındaki farkları,  dilerseniz tekrar hatırlayalım:

Ücretsiz VPN sağlayıcıları

  • Aktivitelerinizi kayıt altında tutabilirler, ve gezinme davranışlarınıza göre  özel reklamlarla canınızı sıkabilirler.
  • Kullanım alışkanlıklaırınızı belirleyip, ilerisi için size gösterecekleri potansiyel reklamları belirleyebilirler.
  • Daha az sayıda sunucuları olmaktadır ve gizliliğe, paralı olanlar kadar önem vermezler.
  • Çok iyi hizmet verenler vardır ancak  gezintilerinizin kayıt altına alınması yani loglama ve gizlilik sizin için önemliyse ücretsizlerden sakınmanız gerekir.
  • Gene de bütçeniz çok kısıtlıysa ve hızlı çabuk ortalama bir güvenlik arıyorsanız sizin için çok iyi bir seçim olabilirler.
VPN ve güvenlik
Üyelikli VPN sağlayıcıları

  • Gizliliğinizi ve güvenliğinizi daha ciddiye alırlar, çünkü zaten bunun için para vermişsinizdir.
  • Kullanıcı davranışlarını kaydetmezler ve size reklam göstermezler.
  • Gerçekten nette hiçbir verinizin kayıt altına alınmasını istemeyen kişilerdenseniz, gizlilik ve güvenlik sizin için önemliyse, ücretli tanınmış servisleri tercih  etmek  avantajlıdır.
  • Bant genişliğinde sınır yoktur. Dilediğiniz kadar download yapabilir torrent bile kullanabilirsiniz.

IPVanish VPN dünyada vpn konusunda lider 165+ VPN sunucusunda, 25 binden fazla ip adresi ile 60 ülkede hizmet vermekte. IPVanish ile vpn yaptığınızda, kendinizi gerçekten güvende hissedeceksiniz. Havalimanında, kahvecinizde ve diğer birçok  açık alandaki güvensiz wi-fi noktalarında, şifreli olarak güvenli bir şekilde dilediğiniz sitelere girebilirsiniz.
Test etmek isterseniz, üye olduktan 7 gün içinde sorgusuz para iade garantisi mevcuttur.

Üye olun, 7 gün deneyin, beğenmezseniz 7 gün içinde üyelik iptali başlıklı mail atıp, aynı gün içinde para iadesi alın.