VPN mi Smart DNS mi hangisini seçmeliyim?

Vpn mi Smart DNS mi?

 

VPN mi Smart DNS mi sorusunun cevabı aslında çok basit.

 

Güvenlik ve gizlilik benim için çok önemli, lokasyon kısıtlı sitelere girmek benim için ikinci planda” diyorsanız,  VPN size daha uygun.

 

Güvenlik ve gizlilik benim için ikinci planda, çok hızlı bir şekilde lokasyon kısıtlı sitelere gireyim ve ucuz olsun yeter diyorsanız, Smart DNS size daha uygun.

 

Eğer istediğiniz sadece, NetFlix, Hulu, CTV gibi Türkiye’ye yayın yapmayan, içinde binlerce TV dizisi, belgesel, sinema barındıran web sitelerine girmekse Smart DNS ile yayınları daha az bandwith harcayarak ve aylık daha az ücret ödeyerek izleyebilirsiniz.

 

Bunu VPN de sağlar, kaliteli bir VPN ile kesintisiz bu yayınları izleyebilirsiniz ancak, VPN ekstra şifreleme yaptığı için daha fazla bandwith harcayacaktır.

VPN servislerinin aylık ödemeleri daha fazladır. Yayının yapıldığı ülkede hızlı sunucuları olmayan VPN sağlayıcıları ile bu yayınlar kesintiye uğrayabilir.

 

Örneklerle devam edelim;

Çok sevdiğiniz bir dizi Amerika’da  yaşayan insanların girebildiği  web sitelerinden yayın yapıyor olsun. Örneğin netflix.com.  Tarayıcınızı açın ve netflix.com yazın.  Üzgünüz ülkenizden netflix servislerini kullanamazsınız diye bir yazıyla karşılaşacaksınız.  Popüler yayınların olduğu hulu.com adresine girdiğinizde de aynı yazı karşınıza sıkıcı bir şekilde çıkacak.


VPN seçmeniz durumunda;

 • Bir vpn sağlayıcısından vpn kullanıcı adı ve şifre almanız gerekir.
 • Bilgisayarınızdan çıkan tüm istekler şifrelenir.  Gittiğiniz siteleri ve gönderdiğiniz istekleri kimse göremez. VPN ‘in en büyük avantajı gizliliktir.
 • Kalitesiz bir VPN sağlayıcısı seçerseniz hızınız yavaş olur. Eğer yurt dışındaki filmleri izlemek istiyorsanız canınız çok sıkılabilir.  Bu sayfada nasıl VPN seçilir bulabilirsiniz.
 • PC, Mac, iphone, android için kolay kurulumlu programla VPN bağlantısını kolayca sağlayabilirsiniz.
 • Örneğin,İstanbul’dan ttnet’ten bağlısınız, VPN yaparken Amerika seçtiğiniz anda Amerika’da lokasyon filtreli video yayını yapan Dramafever, Netflix, Amazon Instant Video, Hulu gibi tüm siteler açılır.
 • Sadece Amerika’da değil dünyanın heryerinden ülkelerdeki VPN sunucularından  internet bağlantısı sağlayabilirsiniz

Özetlemek gerekirse VPN ‘in en büyük avantajı, sizi siber saldırılardan koruması, online kimliğinizi koruyarak gizlilik sağlaması.  Dezavantajı ücreti ve hız olarak eğer vpn sağlayıcınızın kapasitesi yeterli değilse  yavaşlıktır.

 

Smart DNS Seçmeniz durumunda

 • Smart DNS hizmeti veren bir servise üye olup, Smart dns ip adreslerini edinmeniz gerekir. Ardından tek yapmanız gereken artık tüm cihazlarınızda bu dns’i kullanmak.
 • Herhangi bir program kurmanıza gerek yok.  Bağlandığınız ip adresiniz yetkilendirmeniz gerek.
 • İnternet hızınız etkilenmez.  Sadece  istediğiniz trafik smart dns proxy üzerinden gönderilir.
 • Hangi siteleri desteklediğine bakmanız gerekir. Her site desteklenmez.  Benim kullandığım Overplay  Netflix, Hulu Plus, Pandora, Amazon Instant Video  ve daha birçoğunu desteklemekte.
 • Kullandığınız cihazlarda  bölge değiştirmek zorunda değilsiniz.  BBC izlerken İngiltere, Netflix Amerika  izlerkenAmerika’daymışşsınız gibi davranır.
 • Eğer internet servis sağlayıcınız DNS Hijack  yapıyorsa Smart DNS orada işe yaramayacaktır.

 

Smart DNS hiçbir gizlilik ve güvenlik sağlamaz. İstediğiniz sadece  lokasyon filtreli kanalları, dizileri ve videoları izlemek ise Smart DNS çok hızlı, uygun fiyatlı ve kolay çözüm sağlar.

Gizlilik sizin için önemliyse, kafelerde, otellerde,  hava limanlarında sıkça internete giriyorsanız, torrent kullanıyorsanız,  online kimliğinizin gizli kalmasını istiyorsanız bunun yanında lokasyon filtrelerinden kurtulup tv kanallarını izlemek istiyorsanız VPN kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

VPN servisi olarak yüksek hızlı ve sıfır log politikasına sahip IPVanish VPN, Smart DNS servisi için kaliteli hizmet veren OverPlay Smart DNS  deneyerek testler yapabilirsiniz.

 

 • Erdem Selim

  PureVPN türkiye pazarına girmişken hiç uğraşmayın dostlar. Benden size bilir kişi tavsiyesi. Hem servisleri şahane çalışıyor hem de ping vs. az. Sunucu sayıları da bol. Ben tatmin oldum :))