The Pirate Bay diğer kurucularından Fredrik Neij Tayland’ta tutuklandı

The pirate Bay kurucusu Fredrik Neij tutuklandı

 

Geçtiğimiz günlerde The Pirate Bay kurucularından Gottfrid Svartholm Warg (anakta) ‘nın tutuklanma haberini vermiştik. Şimdi de Fredrik Neij, karısı ve çocuğuyla Laos’tan Bankok’a geçerken tutuklandı.

 

Fredrik, the Pirate Bay’in telif hakları davalarından açılan  hapis cezasından kurtulmak için Laos’a yerleşmişti.

 

Peter Sunde, Gottfrid Svartholm ve Fredrik Neij the pirate bay ‘in arkasındaki muhteşem üçlü. Suçlamalardan sonra herkes kendi yoluna devam etti. Sunde avrupa’da kalmaya karar verdi, Svartholm Kamboçya’ya, Fredrik Neij ise Laos’lu karısı ve çocuklarıyla Laos’a yerleşti.

Berlinale film festivalinde, The Pirate Bay AFK belgesel filminde de gösterildiği üzere  Neij, yerel bir düğün töreniyle Laos’ta evlendi. Laos dünyanın az sayıda kalmış kominist ülkelerinden biri. Asya’nın en fakir ülkeleri arasında. Kötü bir  iletişim ağı ve sağlık sistemine sahip.

Bu sebeble  çoğu kez Tayland’a sınırdan ailecek  birçok kez geçmek durumunda kaldılar.  2012 senesinde Neij’in pasaportu Bankog’taki İsveç elçiliği tarafından iptal edilmişti.  Geçtiğimiz günlerde de Tayland’ın kuzey doğusunda yer alan  Nong Khai ‘daki sınır polisi tarafından , Neij sınırı şeridini arabasıyla geçerken tutuklandı.

 

Tayland polisi Interpol ile gönderilen tutuklama isteğini yerine getirdi. Peter Sunde de interpol tarafından çıkarılan yakalama emriyle İsveç’te tutuklanmıştı. Tayland polisinin yaptığı açıklmaya göre Neij yakalanmadan önce 27 kez sınırı karısıyla beraber sorunsuzca geçmiş.

36 yaşındaki TPB kurucularından Fredric Neij ‘in  tutuklanmasının ardından The Pirate Bay kurucu üyelerinin 3’ü de yakalanmış oldu.

Geçtiğimiz günlerde haberini verdiğimiz Gottfrid Svartholm, Kamboçya’ya taşınmıştı. İsveç’e 2012 senesinde gönderilerek The Pirate Bay için açılan telif hakları davalarının dışında hack’leme ile ilgili davalardan İsveç ve Danimarka’da yargılanmıştı.  Geçen hafta mahkemenin kararıyla 3.5 sene hapis cezasına çarptırıldı.

 

Diğer TPB kurucularından Peter Sunde 31 Mayıs 2014’te İsveç, Skåne ‘de bir tarlada yakalanmıştı.

 

Gottfrid Svartholm Warg hapse mahkum edildi.

Solda Fredric Neij, ortada Gottfrid Svartholm Warg, sağda Peter Sunde

 

 

The Prate Bay: Away from keyboard filmi The Pirate Bay merak eden herkes tarafından izlenmeli.

 

Çünkü ilginçtir ki tüm üyeleri hapiste olmasına rağmen The Pirate Bay torrent sitesi hala canlı ve hizmete devam ediyor.