Suriye Elektronik Ordusu SEANUX Linux sistemini duyurdu

suriye elektronik Ordusu Linux işletim sistemi SEANux

Syrian Electronic Army (SEA)  kendi Linux dağıtımlarını SEAnux ‘u duyurdu.  Ücretsiz, açık kaynak kodlu, birçok bireysel ve kurumsal şirket tarafından her tür ortamda kullanılan Linux  işletim sistemi, geliştirilip yeni özelliklerle  piayasaya sürülebiliyor.

Ubuntu, Fedora, Redhat,  Debian, SuSe, Kali Linux, Tails, Mint en popülerleri arasında.  Türkiye’de Tübitak tarafından desteklenen Pardus Linux işletim sistemi olarak sıralayabiliriz.


SEA (Syrian Electronic Army)
 Suriye’nin hacker gurubu, geçtiğimiz dönemlerde medya kuruluşlarına karşı phishing saldırıları düzenlemişti.

Beşir Esad ‘a yakın duran grup, The Guardian, Wahisngton Post, Newyork Times, Forbes, CNN, Financial Times gibi bir çok meday şirketinin sosyal medya hesaplarını hedef almıştı. Hatta Obama, Facebook, Micrososft, eBay, ve PayPal da phishing saldırılarından etkilenmişlerdi.

SEA ekibinin çıkardığı bu işletim sistemine güvenip kullanan olur mu bilinmez. SEA ekibi de henüz yeni işletim sistemi ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.
Hangi Linux hangi iş için?
Kullanıcılar Linux temelli işletim sistemi seçerken  ihtiyaçlarına göre seçiyorlar. Camiada ihtiyaca göre belli başlı linux dağıtımları mevcut:

Sızma testleri, Network güvenlik testleri gibi güvenlik taramaları yapılacaksa Kali Linux iyi bir tercih olacaktır. Adli incelemeler için kullanılacaksa içinde adli inceleme araçları olan Linux tercih etmek gerekir.
Gizlilik, anonimlik ve online kimliğin korunması için Tails kullanılabilir. Edward Snowden ‘da  belgeleri sızdırıken de  izinin sürülmemesi için bu işletim sistemini kullanmıştı.
Suriye Elektronik Ordusunun işletim sistemi SEANux ne amaçlı tasarlanmış denemek iterseniz, sanal bir makine üzerinde denemenizi öneririz. Aksi halde işletim sistemine koyduları ajan programlarla verilerinizi bir yerlere gönderiyor olabilirler.