Süper Güvenli, Uçtan Uca Şifreli Eposta Servisi ProtonMail

ProtonMail Giriş Sayfası

İsviçre’de Nükleer Araştırma Merkezi ve Parçacık Hızlandırma Labratuvarının da bulunduğu Cern ‘de çalışan bir grup yazılımcı, yeni bir eposta hizmeti çıkardılar. Uçtan uca şifreleme ve güvenli iletişim sağlayan bu servis sayesinde artık hükümetler kullanıcıların epostalarını gözetleyemeyecek, meraklı gözlerden epostalar korunmuş olacak.

Yeni şifreli eposta servisi ProtonMail: 
Yeni çıkan şifreli eposta servisi ProtonMail çok güvenli bir servis sunuyor. Harvard, Massachusetts Institute of Technology ve CERN ‘den bilim adamları, birlikte bu servisi çıkardılar.
Oldukça kullanıcı dostu arabirime sahip olan ProtonMail uçtan uca şifreleme sağlıyor. Yazdığınız eposta, mail sunucusuna gitmeden önce sizin bilgisayarınızda tarayıcıda şifreleniyor. Bu sayede mail hizmetini veren sunucularda yanlızca şifrelenmiş verileriniz saklanmış oluyor. Herhangi biri, mail şifrenizi ya da mail sunucudaki verilerinizi ele geçirse bile bulacağı sadece anlamsız şifrelenmiş bilgiler. Mail hizmetine aynı zamanda Self-Destruct özelliği eklenmiş. Bu sayede istediğiniz mail belli bir süre içinde yok olabiliyor. ProtonMail’in yaratıcılarından Andy Yen, Forbes’e verdiği söyleşide;“Basit olarak, şifrelenmiş mesajı şifreleme anahtarından ayırdık – tüm şifreleme bizim sunucularımız yerine, sizin bilgisayarınızda gerçekleşiyor, bu sayede orjinal mesajların içeriğini görmemizin bir yolu yok… Biri bize gelse ve bu kişinin epostalarını okumak istiyoruz dese, bizim cevabımız bizde şifrelenmiş veri var üzgünüz şifreleme anahtarı bizde değil ve size bu anahtarı veremiyoruz..size verebileceğimiz sadece şifrelenmiş veri ” 
ProtonMail Şifreli Posta Servisi Yaratıcıları

Yaratıcılar soladan sağa, Jason Stockman, Wei Sun, Andy Yen.

Şirket’in merkezi İsviçre’de, bu sayede Amerikan Mahkemeleriyle ( Türkiye Mahkemeleriyle de) kullanıcı datalarını paylaşmak gibi zorunlulukları yok.  En kötü senaryoda, eğer İsviçre Hükümeti ProtonMail’den veri isterse, alabilecekleri sadece anlamsız şifreli veriler olacak. Bu şifreleri çözebilmek için gerekli anahtar sadece epostaların sahibi olarak sizin elinizde. Sitede verilen bilgide;

“Tüm kullanıcı verileri , bireyler ve kurumlar için dünyadaki en güçlü gizlilik koruması sağlayan Swiss Federal Data Koruma Aksiyonu (DPA) ve Swiss Federal Data Koruma Yönetmeliği (DPO) ile korunmaktadır.
Sadece Cenevre Kantonal Mahkemesi ya da İsviçre Federal Yüksek Mahkemesinden gelen mahkeme kararı bizi son derece az miktardaki kullanıcı bilgilerini vermemiz konusunda zorlayabilir.

Daha fazla gizlilik için Bitcoin
Servis şu anda beta sürümünde ve ekip Android ve IOS uygulamaları için halen çalışmalara devam ediyor. Bu yaz sonuna kadar yetişeceği düşünülüyor. Şifreli bir servis olduğundan Google AdSense gibi hedef bazlı reklamcılar buraları kullanamayacaklar.Şu an için ücretsiz ama gelecekte şirket ücretli hesaplar sunmayı planlıyor.  Ücret olarak aylık 5 dolar olarak belirtilmiş. Mail hesapları ekstra gizlilik ve anonimlik için Bitcoin ile satın alınabilecek.
Hikayenin başlangıcı:
Forbes’in haberinde, NSA gözetlemelerinin, Snowden Belgeleriyle açığa çıkması, Parçacık hızlandırma Labratuvarı CERN ‘de şok etkisi yarattı. Doktora öğrencisi Andy Yen, Facebook grubunda mesaj yazdı: “Gizlilik sorunlarıyla ile ilgili çekincelerim var, bunla ilgili ne yapacağımı düşünüyorum” Bu mesajına çok sayıda cevap geldi ve 40 kişilik tartışma ekibinden, daha sonra 6 tanesi CERN’in restorantında buluştular. Büyük hesaplama ve Fizik bilgileriyle ProtonMail ‘in temelleri atılmış oldu.

Bu diğer sistemlerden çok farklı. Gmail de bazı şifreleme özellikleri getirdi ancak kendi anahtarlarıyla şifreledikleri için maillerinizi çözüp içeriğini görebiliyorlar. Bu sistemde mailinizin içeriğini sadece siz görüyorsunuz.

ProtonMail sunucularının İsviçre’de kalacağı belirtiliyor. Bu da gizliliği artırmış olacak. Çünkü İsviçre’nin diğer ülkelerde örneğini gördüğümüz, sunucuları ya da tape konuşmalarını zorla ele geçirmek gibi alışkanlıkları yok. Edward Snowden’in kullandığı gene uçtan uca şifreleme sağlayan eposta servisi LavaBit Amerikan Hükümeti tarafından geçen sene kapatılmıştı.

Andy Yen, “Motivasyonumuz İnsan Hakları, Kişisel gizlilik hakkı, konuşma özgürlüğü ekseninde de çok önemli bir yer tutuyor.” diye ekliyor.

Yen, en çok ilginin Çin, Suriye, Rusya ve İran’dan geleceğini tahmin ediyor.

Google ‘ a dokundurma:
Yen, google ‘a da dokunduruyor ;

“Google’a güvenmeye zorlanıyorsunuz. Bu aslında google’in gerçekten güvenilir olmadığını gösteriyor. Google epostalarınızı tarayıp yazıdklarınızla ile ilgili size reklamlar gösteriyor. Çekirdek yapılarından biri Gmail’in epostalarınızı okuması ve verilerinizi kullanması.”

Şu an için gelen fazla talep nedeniyle yeni üye alımını durdurulmuş. Kapasitelerini artırdıkları anda yeni hesapların açılması mümkün olacak.