Şifreli USB Diskte çalışan Kali Linux yeni versiyonuyla karşınızda

Kali Linux

En son versiyon Kali Linux 1.0.7 çıktı! Hacker’ların, Sızma Testçilerinin  ve Siber Güvenlik meraklılarının gözde işletim sistemi Kali Linux, çok kullanışlı yeni özellikleriyle karşımızda.Kali Linux bildiğiniz gibi Back Track’in devamı. Açık kaynak kodlu Debian temelli bir işletim sistemi. Genelde sızma testleri ve adli olaylarda kullanılıyor ve web Uygulama açıklarından tutun, tüm ağın zafiyet taramalarına kadar her tür testi gerçekleştirilebiliyor.
Bilgi Güvenliği ve Sızma Testleri eğitimleri ve sertifikaları veren oldukça itibar sahibi bir kurum olan Offensive Security tarafından destekleniyor.
En son Kali sürümü, yeni sızma testlerinin yanında kullanışlı hacking araçlarıyla geliyor. Ayrıca bu sürümde çoklu aygıt deteği artırılmış ve performans iyileştirmeleri yapılmış. Bir önceki versiyonunda “Kendini Yoket” (Self Destruct) özelliği göze çarpmıştı. Bu özellik sayesinde, acil güvenlik tehlikesi durumlarında, Kali tam açılırken, özel bir şifre giriyorsunuz ve tüm diskiniz şifreleniyor verileriniz erişilemez hale geliyor.
Bu kez yeni versiyonla gelen en güzel özelliklerden bir tanesi  Canlı USB Kalıcı Şifreleme (Live USB Persistence Encryption)Bu özellik, USB diskinize şifreli bir partisyon yaratıp, Kali Linux işletim sistemini bootable olarak kurabilmenizi sağlıyor.  Bu sayede işletim sisteminde çalıştığınız verileri kaydedebiliyor ve reboot ettikten sonra bile bu verilere erişebiliyorsunuz.
Kali Linux  kurulumunda karşınıza USB ‘ye yüklemek için iki seçenek geliyor; şifresiz isterseniz; USB persistence partition, eğer şifreli isterseniz; Live USB Encrypted Partition seçmeniz gerekiyor;
Kali Linux Şifreli Partisyon
Sızma testi yapan profosyoneller için de oldukça iyi bir özellik bu. Sızma Testi yaptıkları firmaların, gizli birçok bilgisi artık şifreli usb disklerinde bulunacak. Kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi durumunda veriler şifreli olduğundan kullanılamayacak. Hacker’lar ve siber suçlular için de yakalanmalarını zorlaştıracağından tercih edilen bir özellik.
Kali Linux web sitesinde oldukça etkileyici bir video bulunuyor. Altta bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

BackTrack Reborn – Kali Linux Teaser from Offensive Security on Vimeo.