Rus Hükümetinden Tor ağını kırana $114,000 ödül

Rus hükümeti Tor ağını kırana ödül veriyor
Rusya ,Tor networkündeki gizlilik ve anonimlikten her hükümet gibi korkmuş olacak ki, Tor ağını kırıp, içinde akan datanın şifresini çözen, ve bu ağda gezinenlerin kimliğini ortaya çıkaran, kişi ya da şirkete 4.000.000 ruble (yaklaşık $114,000 dolar) ödül vereceğini duyurdu. Yarışmaya katılmak için katılımcıların 195.000 ruble ($5600) katılım ücreti yatırması gerekiyor.

Bakanlığın resmi sitesinde spesifik olarak istenen şey: “Tor anonim networkünde kullanıcıyı ve kullanıcıya ait ekipmanları elde etme ihtimallerini araştır” olarak belirtilmiş.

Rusyanın güvenlik ve savunmasını tehlikeye atmamak adına  sadece rus vatandaşları yarışmaya katılabiliyor.
Tor, şu ana kadar kırılamamış bir sistem. Bu ağa ulaşmak için kullanılan mozilla tarayıcının açıklarından, hem NSA hem de ingilizlerin GHCQ ‘su yararlanarak, Tor ‘a bağlanan bazı kişilerin kimliklerini tepit etmişti.
Ancak tarayıcı dışında Tor ‘un kendi mimarisinde şu ana kadar bir açık bulunamadı.

Rusya ‘da yaklaşık 200.000 adet Tor kullanıcısı bulunuyor. Rusya’da hükümet şu günlerde,  internet kullanımı ve internet üzerindeki veri depolama konularında daha fazla gözetlemek ve hakimiyet kurmak istiyor. Tor, bu sebeble hükümetin önünde çok büyük bir engel.

Bu hafta Rus parlementosu yeni bir yasayı da onayladı; Bu yasaya göre tüm online şirketler – Facebook, Twitter, Microsoft, ve diğerleri – ülkedeki rus vatandaşları ile ilgili tüm verilerini kaydetmeleri gerekiyor. Rusya aynı zamanda, yabancı uygulamaların kullanımını desteklemediğini açıklayarak, rus yapımı uygulamaları kullanmaya sevkediyor.

Tor şu an kırılamamış olsa da gözler internet özgürlüğüne karşı olan hükümetlerin başlattığı ödüllü anti-tor projelerinde. Bu sebeble gizlilik ihtiyacı olan herkes, aktivistler, gazeteciler, araştırmacılar, muhbirler, Tor kullansalar da, artık daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

TOR Nedir:

Tor (The Oninon router), soğanın (Onion) katmanları gibi, iletişim gerçekleşirken yapılan şifrelemelerin katman katman yapıldığı, iletişimin anonim hale getirildiği networktür. İçinde dünya genelinde 5000′den fazla gönüllüden oluşan ücretsiz tor relay node’ları (relay noktaları) barındırır.

Amerikan Deniz Kuvvetlerinin geliştirdiği çok uzun zamandır en güvenli ve anonimliği en garanti altına alan bir uygulama olarak kabul edilir. Tor üzerinden nete çıktığınızda gönderdiğiniz veriler, gideceğiniz sitenin ip adresi de dahil katman katman tekarlı bir şekilde şifrelenir ve tamamen tesadüfi seçilen tor relay noktalarından geçer. Herbir relay noktası tekbir şifreleme katmanının şifresini açar ve geri kalan şifreli katmanı bir sonra uğrayacağı noktaya iletir. En sonuncu relay noktası buna ‘çıkış noktası’ (exit node) diyebiliriz, en içerdeki gizli katmanın şifresini çözer ve sizin ilk bilgisayarınızdan gönderdiğiniz orjinal veriyi istediğiniz adrese ulaştırır. Bu tesadüfi seçilen relay noktaları ve herbir noktanın kendine düşen belli bir katmanın şifresini çözmesi sebebiyle geriye doğru size ulaşılması çok güçtür. Gerçek ip adresiniz ve kimliğiniz gizlenmiş olur.

İçinde TOR geçen diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz. 

  • torrentalemi

    adamlar kendilerinin nekadar gizli olduklarından emin olmak istiyorlar