Online Gizliliğinizle ilgili Şok edici Gerçekler

Dinlenmekten izlenmekten kourunun

Mail & Guardian ‘ın CTO’su Alistair Fairweather sadece internet kullanarak hayatınıza ait özel detayları bulmanın  ne kadar kolay olduğunu öğrenmek istedi. Gizli bilgilerinin sistematik olarak ele geçirilmesi konusunda istekli olan, bloğundaki okuyucularından gönüllü olmalarını istedi. Online Gizliliklerinini koruyabildiklerine güveni tam olan 20 tane gönüllü başvurdu. Hatta emin olmak için, gönüllülere email atarak neye basşvurduklarının  farkında olup olmadılarını  soran bir mail attı, genel olarak gelen cavap “Online gizliliğimiz konusunda kuşkumuz yok. Elinden gelenin en iyisini yap” oldu.

Hedeflerini önceden uyardıktan sonra, deneyine her bir gönüllünün sadece ad soyad ve email adres bilgileriyle başladı. Macerasına Google, Facebook ve diğer online kaynakları kullanarak, open-source intelligence (Açık kaynaklı zeka) dünyasına adım atarak devam etti ve düşündüğünden daha fazla bilgiyi elde etti. Bir kaç saat içinde gizlilik kurnazı hedefleri hakkında şunları açığa çıkardı: tam ev adresi, doğum tarihi, iş eposta adresleri, aile ve akrabalarının ad ve fotoğrafları, çocukluktaki ev adresleri, özel cep telefonu bilgileri ve daha birçoğu.

Online kimliginizi koruyun

Online gizlilik ile ilgili şok edici gerçek şu ki; Kendinizi online olarak iyi koruduğunuzu düşünseniz de, aslında sandığınız gibi olmuyor. Yapılması gereken herzaman daha fazla emniyet tedbiri bulunuyor. 

Hedefleri hakkında tam olarak neler keşfettiği ve kullandığı araçlar hakkında bilgi almak için How private are you online? adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Kendinizi net bir hedef olmaktan kurtarmak için alttakilere dikkat edin:

  • Tüm sosyal medya programlarında gizlilik ayarlarınızı kontrol edin.
  • Ev adresinizi online hiçbir ortamda paylaşmayın.
  • Özel cep telefonu numaranızı online hiçbir ortamda paylaşmayın.
  • Her online hesapta aynı kullanıcı adı ve şifreyi /ya da eposta adresini kullanmayın.
  • Göndermeden ÖNCE durun ve düşünün!  (Birşeyi online gönderdiğinizde – onu geri almada başarılar dileriz)

Yazan: IpVanish
Bu yazının ingilizce orjinali buradan okunabilir.