NSA yahoo ‘yu günlük 25000 dolar para cezası ile tehdit etti

NSA Yahoo 'yu tehdit etti

Yahoo ‘nun kullanıcılarına ait verileri FBI ile paylaştığı haberleri sızan Snowden belgeleri ile açığa çıkmıştı. Yahoo  en sonunda dayanamayıp konunun detayını kamuoyuyla paylaştı.  FBI ‘ya kullanıcı verilerini niçin verdiklerini ve gözetleme yapmak için mahkeme tarafından gönderilen gözetleme isteği ile ilgili  dökümanları halka  şeffaf bir şekilde açmaya karar verdi.

Yahoo perşembe günü mahkeme dökümanlarını  yayınladı. Dökümanlara göre, Amerikan hükümeti, dünyanın en büyük şirketlerinden milyonlarca kullanıcıya sahip Yahoo ‘yu  Ulusal Güvenlik Teşkilatının (NSA)  gözetleme programına  (PRISM) uyamaması durumunda günlük 250.000 dolar para cezasına çarptırmakla tehdit etti.

Kod adı PRISM olan NSA gözetleme programı, kullanıcıların Yahoo, Micrososft, Facebook, Google ve diğer 5 önde gelen internet şirketlerindeki hesaplarını izliyor ve içeriklerini kaydebiliyor. NSA ‘nın Upstream adındaki bir diğer programı, global ses ve veri networklerinde hareket halinde dolanan datayı, Amerika’daki kesişim noktalarına geldiğinde  dinleyebiliyor. 

Büyük firmalardan online servis ala herkes dinleniyor
Yahoo ‘nun yayınladığı bu yeni dökümanlar,  gözetlemeleri daha öncesinde ifşa eden  eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın  teşkilatın gizli dökümanlarında  bahsedilen gizli gözetleme programına ( PRISM ) ışık tutuyor.
Yahoo ‘nun hukuk danışmanı, 2007 tarihinde Amerikan hükümetinin kullanıcıların online servislerdeki bilgilerini talep etmesi ile ilgili bir yasa çıkardığını söylüyor ve ekliyor;
“Geniş çaplı bir  gözetleme olarak gördüğümüz ve anayasaya aykırı olarak değerlenirdiğimiz bu yasaya boyun eğmedik ve Amerikan hükümeti ile mücadeleye giriştik”
Ancak Yahoo, en sonunda bu mücadeleyi sonlandırmak zorunda kaldı. Gene de yayınlanan dökümanlar, Yahoo ve diğer online şirketlerin Amerikan hükümetince gelen bu tepeden inme gözetleme isteğini öylece kabul etmediklerinin altını çiziyor.
Ayrıca dökümanlarda, zorla kabul ettirilmeye çalışılan bu mahkeme kararlarını da kamuoyuyla paylaşmak istedikleri  açıkça görülüyor.
2007 tarihine dayayanan Yahoo’nun bu macerası, Snowden belgeriyle ortaya çıkınca aslında Yahoo, Facebook, Hotmail ve Google gibi şirketler rahat nefes aldılar. Kendilerine nasıl bir baskının geldiği ortaya serilmiş oldu.
Yahoo ‘nun Tepkisi
Yahoo en sonunda  dayanamayıp sessizliğini bozdu ve biz bu gelen isteklerle sonuna kadar mücadele ettik deyip mahkeme dökümanlarını internette herkesle şeffaf bir şekilde paylaştı.
Bakalım önümüzdeki günlerde Hotmail, Google ya da Facebook ta konuyla ilgili yorum yapacak mı?
Kimi uzmanlar günlük 250.000 dolar cezanın (yıllık 90 milyon dolar ), Yahoo için oldukça ucuz bir rakam olduğunu belirtiyor.  Çünkü 2008 ‘de Yahoo ‘nun net geliri 423 milyon dolardı.
Dökümanlardakı bazı bölümler halen gizli ve internet şirketi mahkemeyi zorlayarak bu dökümanların  bir an önce halka açılmasını talep ediyor.