NSA binlerce sıradan internet kullanıcısını izlemiş ve kaydetmiş

NSA binlerce masum insanı izlemis
Washington Post ‘un yayınladığı  geniş kapsamlı araştırma raporlarına göre, Amerika’nın Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA),  şüpheli görünen kişilerin dışında,  binlerce sıradan internet kullanıcısını da  gözetlemiş.

Siz de kendisinizi sıradan bir internet kullanıcısı olarak nitelendiriyor olabilirsiniz. Ne yapsın NSA benim verilerimi, beni mi gözleyecek demeyin!

Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın, W. Post’a gönderdiği dosyalara göre, NSA ‘in izlediği hedeflerin %90 ‘ı ulusal güvenliğe tehdit oluşturmayan, Amerika’daki ve diğer ülkelerdeki sıradan insanlardan oluşuyor.

Yakın ilişkilerinizde kullandığınız veriler ve kişisel fotoğraflarınız NSA veritabanında şifresiz gayet açık bir şekilde yer alıyor.

Pazar günü yayınlanan Washington Post haberinde,  16.000 email ve 11,000 online hesabın mesajlaşma dataları 4 aylık dönem için detaylı olarak ele alınmış.

İçinde ad, soyad, email ve diğer bilgilerin yer aldığı dosyaların yarısına yakını, Amerika vatandaşlarına ve Amerika’da yaşayan kişilere ait.  NSA, Amerika vatandaşlarına ait olan dosyaları,  kendi vatandaşlarının mahremiyetlerini korumak için maskelemiş. Diğer ülkelere ait veriler ise maskelenmemiş açık bir şekilde kaydedilmiş.

W. Post’un haberinde;

“Süregelen operasyonları baltalamamak adına, W. Post’un burada anlatamayacağı çok önemli olayların ötesinde, dosyalarda deniz aşırı nükleer sırlar ile ilgili taze bilgiler,  sözde bir müttefikin yaptğı iki yüzlülük, askeri bir facia, ve Amerikan bilgisayar ağına sızan agresif saldırganların kimlikleriyle iligli bilgileri bulmak mümkün”

Dosyaların arasında analistler tarafından “önemsiz” olarak nitelendirilmiş birçok dosya olmasına rağmen hiçbiri silinmemiş.  Bu dosyaların çoğu  NSA ‘in hedef olarak görmediği, ulusal güvenlik tehditi oluşturmayan, tamamen masum ve sıradan insanlardan oluşan 10,000 kadar hesabın aşk, yasa dışı seks ilişkileri, akıl sağlığı krizleri, politik düşünce ve din değişiklikleri, finansal kaygıları, ve gerçekleşmeyen umutları ile ilgili detaylı bilgiler içeriyor. Kısaca, tamamen masum ve sıradan  insanların günlük gündelik hayatları  izlenmiş ve kaydedilmiş.

 

Bunun yanında ulusal tehidit olarak görülen kişiler de izlemeler de yer alıyor. Dosyalarda aylarca takibi yapılan 50 hesabta, 2011’de yakalanan Pakistan kökenli bomba yapımcısı Abbottabad of Muhammad Tahir Shahzad ve 2002 ‘de gerçekleşen Bali ‘deki terorist bombalamadan şüpheli Umar Patek ile ilgili dosyalar da mevcut. CIA yetkililerinin isteği doğrultusunda W. Post, süregelen operasyonları baltalamamak için diğer örnekleri saklı tutuyor.

 

Kod adı PRISM olan NSA programı, kullanıcıların Yahoo, Micrososft, Facebook, Google ve diğer 5 önde gelen internet şirketlerindeki hesaplarını izliyor ve içeriklerini kaydebiliyor. NSA ‘nın Upstream adındaki bir diğer programı, global ses ve veri networklerinde hareket halinde dolanan datayı, Amerika’daki kesişim noktalarına geldiğinde  dinleyebiliyor.

 

Eski NSA çalışanı Edward Snowden’nın Washington Post’a sızdırdığı bu dosyalarla ilgili Amerikan Haberalma teşkilatları ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.