Uçtan uca şifreli mail servisi Tutanota – Güvenli Mesaj

Tutanota şifreli eposta hizmeti
Alman kripto uzmanları 1 GB alanlı ücretsiz şifreli eposta servisini geçtiğimiz çarşamba Tutanota ismiyle kullanıma açtılar.

Daha önce bahsettiğim Cern Parçacık hızlandırıcı labratuvarından da mühendislerin bulunduğu bir ekip tarafından çıkarılan ProtonMail  gibi  Tutanota da uçtan uca şifreleme sağlıyor.

Son dönemlerde tüm dünyada gizlilik en önemli konulardan biri haline geldi. Ülkelerin hükümetleri ve haber alma örgütleri ya da sadece bu gibi işlere dedike oluşturulmuş Amerika’nın NSA ‘i ve İngilterenin GHCQ ‘su gibi internet  gözetleme birimlerinin faliyetlerinden rahatsız olan internet kullanıcıları, bireysel bir hak olan gizliliğinin korunması konusunda daha da bilinçlenmeye başladı.

Son dönemlerde artan siber saldırılara, online dolandırıcılıklara maruz kalan internet kullanıcıları şifreli iletişimin önemini anladılar.

Firmalar ve organizasyonlar halkın bu talebi karşısında her geçen gün yeni gizlilik ve şifreleme araçları çıkarıyorlar. Bu araçların çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri de şüphesiz, sızan Snowden belgeleri oldu.

Sitemizde bu araçlardan sıklıkla bahsediyoruz. Geçtiğimiz günlerde  ProtonMail ‘in haberinin yayınlanmasının hemen ardından şimdi de latince anlamı “güvenli mesaj” olanTutanota internet kullanıcıların hizmetine açıldı.

Tutanota Neler Sağlıyor?

  • Tutanota fiması Hanover Leibniz Üniversitesindeki L3S Araştırma Merkezinin 3 eski enformasyon öğrencisi tarafından kuruldu.
  • Tutanota sunucuları Almanyada yer alıyor. Almanyanın sert gizlilik yasaları ve veri koruma kanunlarına tabi.
  • Tüm veriler uçtan uca otomatikman şifreleniyor, konu ve eklentiler de buna dahil, bu sebeble hiçbir Tutanota çalışanı bile maillerinizi okuyamıyor.
  • Şifreleme anahtarlarının üretimi kullanıcının tarayıcısında ya da outlook eklentisinde gerçekleştiriliyor. Bu da Tutanota ‘nın bile müşteri verisine erişmesini engelliyor.
  • Hiçbir uygulama download etmeden tarayıcı seviesinde arka planda tüm şifrelemeyi yaptığından, çok teknik bilgi birikimi gerektirmiyor.
Tutanota kullanmayanlarla uçtan uca mesajlaşma nasıl sağlanıyor?

Tutanota kullanmayan kişilerle şifreli mesajlaşmak için bu kişilere mesaj linki gönderilebiliyor. Karşıdaki kişi bu mesaji güvenli yoldan ona gönderilen şifre ile açabiliyor.

Tutanota ekibi, mail servisi için yeni mobil uygulamalar yazıyor. Kullanıcıların irtibata geçip istedikleri yenilikleri, kendileriyle paylaşmalarını istiyor. Bu istekleri ciddiyetle değerlendirip servise yeni özellikler katacaklarını belirtiyorlar.

Latince Tuta Nota kelimelerinden oluşan servis “güvenli mesaj” anlamına geliyor.Yakın gelecekte online kimliğinin ve verilerin korunmasını sağlayan uygulamalar ve servisler daha da artacak.Dünya üzerinde, devletlerin ve haberalma birimlerinin, insanların mahremlerini ve kişisel özgürlüklerini hiçe sayıp izleme yaptığı günümüzde, özellikle uçtan uca şifreleme yapan bu gibi servisler önemli.

İşin bir de siber suçlar tarafı var. Siber suçlular, insanların kişisel verilerini ele geçirip dolandırıcılık faliyetlerini arttırdıkça, internet kullanıcıların bu gibi şifreli servislere ihtiyacı artıyor.