NSA arama motoru ICREACH milyonlarca kişinin verisine erişim sağlıyor

ICREACH ALtyapısı

NSA arama motoru ICREACH google benzeri bir arama motoru.  Snowden tarafından sızdırılan yeni dökümanlara göre ICREACH metadata analizi yapma amaçlı NSA tarafından geliştirildi ve Amerika’da yaşayan milyonlarca  insanın metadata bilgilerine ulaşmak için hükümet birimleri tarafından kullanılıyor.

Intercept tarafından yayınlanan sızıntılara göre,

 ICREACH platformu , epostalar, telefon görüşmeleri, mesajlaşmalar ve telefon geolokasyonunu içeren 850 milyondan fazla iletişim kaydını içinde tutuyor. Edward Snowden tarafından sızdırılan 2006 – 2007 tarihli dökümanlar ,  hedeflenen kişiye ait bilgilerde arama yapan ICREACH ‘i  “federe arama motoru” olarak tanımlıyor.

ICREACH programında paylaşılan milyonlarca insana ait metada bilgisi, istihbarat birimlerine gerçek ve online yaşamda izlerini sürme ve gelecek aksiyonlarını tahmin etme imkanı sağlıyor.

ICREACH programı, zaten daha önceden gazeteci Glenn Greenwald tarafından “No Place to Hide: Edward Snowden, NSA ve US Surveillance State” (Saklanacak bir yer yok: Snowden, NSA ve US İzleme Milleti) adlı kitabında bahsedilmişti.
İletişim metadata Arama motoru ICREACH
FBI ve İlaç Kurumu, ICREACH programında “anahtar katılımcılar” olarak nitelendirildi. Ancak dökümanlar  haber alma faliyetleri ile ilgili 23 Amerikan hükümet birimine ait 1000 ‘den fazla analistin arama motoruna erişimi olduğunu söylüyor.
Intercept’in haberine göre, ICREACH vatandaşların gizlilik haklarına büyük bir tehdit oluşturuyor, görünen o ki yasa dışı aktivilere karışmamış bireyler de sistem tarafından izlenebiliyor.

 

Intercept’in haberinde;

“Hukukçular ICREACH sisteminin boyutunu öğrendiklerinde şoka uğradılar ve kolluk kuvvetleri terörizmle ilgisi olmayan lokal iç soruşturmaları için bile kullanabilir.” diye belirtiliyor.

Newyork Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Özgürlük ve Ulusal Güvenlik Programınının direktörü Elizabeth Goitein konuyu;

“Bana göre bu aşırı derecede tehlikeli. metadatanın sadece öylesine rakamlar olduğu ve gerçek iletişim içeriğini içermiyor miti çok önceleri çökertildi. –  Metadata inanılmaz derecede hassas bir bilgi hazinesi”  şeklinde yorumluyor.

ICREACH programının yaratıcısı NSA direktörü Gen. Keith Alexander, emekli olduktan sonra yerine direktör olan  John Negroponte ‘a yazdığı  2006 tarihli gizli mektupta arama motoru ile ilgili olarak “emsalsiz boyutta iletişim metadatasının analiz adebildiğinden ve paylaşılabildiğinden ” bahsetmiş.

Bir sene sonra sistem pilot bir uygulama olarak canlıya çıkıyor, ve haber alma birimleri arasında paylaşılan metadata miktarı  on iki kat artış gösteriyor.

NSA tarafından toplanan metadata’daki ciddi artış belgelerde de gösterilmiş:

NSA tarafından toplanan metadata artış grafiği

ICREACH NSA tarafından hala geliştiriliyor ve yeni özellikler eklendiği söyleniyor. Snowden daha önce’de NSA’in çok gizli “Kara Bütçe” ‘sini açığa çıkarmıştı. Bu bütçe, IC analistlerine daha fazla miktarda veri sağlayabilmek için ICREACH sisteminin güncellenmesinde kullanılıyor.

 

  • IceCream

    Amerika ve İngiltere bu işlerde çok ileri. Gizlilik filan fasa fiso. Gzililik vaad eden uygulamalara bile paranoya ile yaklaşır oldu insanlar. O programları bile nsa ortaya atıyor olabilir ve backdoor barındırıyor olabilir içinde.

  • Polix

    İzlemedikleri dinlemedikleri yok artık. Almanlar da bizi dinlemis haberi vardı. Bizi dinlerken yanlışlıkla hillaryi dinlemisler filan.