Mobil cihazlarda neden VPN kullanmalısınız?

The Verge‘ e göre – NSA belgeleri, telefonlarımızdaki mobil uygulamalardan devasa seviyede data toplandığını ortaya çıkardı.
nsa belgeleri - nsa leak Sızdırılan NSA belgeleri, akıllı telefon uygulamalarından elde edilen data ile ilgili meşhur NSA saldırısına yeni bir ışık tuttu. Uygulama konfigürasyon datalarını hedef alarak, NSA ve GCHQ,  yaş ve GPS tabanlı lokasyona dayalı etnik köken gibi genel karakteristik özellikleri çekebiliyor. Belgeler,  uygulama konfigürasyon datalarına direk erişim ve reklam network’üne gönderilen bilgileri toplayabilecek  birçok taktiğin altını çiziyor.

Telefonlara kurulan uygulamalardaki data izinlerini   kullanarak, NSA, her reklamverenin ulaştığı datalara erişim sağlayabiliyor, böylelikle toplanan web-tabanlı metadata ile Marina Veritabanını (NSA’e ait milyonlarca kişinin gizli verilerinin sakladığı veritabanı) besliyor.
Belgeler, reklam destekli uygulamalara örnek olarak, reklam networklerine kullanabilecekleri datalar gönderen Angry Birds oyununu işaret ediyor, bu da NSA’in bu gibi dataları aktrarım sırasında yakalamasına imkan tanıyor.

nsa-angry-birds-leak

Belgeler NSA personelinin  spesifik olarak, Akıllı telefonlarda yapılan Google Harita sorgularını yakaladığını ve   bu sorguları büyük miktarda lokasyon bilgilerini toplamak için kullandığını söylüyor. Hatta 2010’daki bir doküman, Android telefonların GPS bilgilerini “açık şekilde” (şifresiz) göndermesi nedeniyle, kullanıcının Google Maps’i her  açtığında lokasyon bilgisini NSA’e verdiğinin altını çiziyor.

Nsa belgeleri sifreDaha gelişmiş özellikler, NSA’in kötü amaçlı programında (malware program)  görüntülenebiliyor. Belgelerdeki bir slayt, Mikrofonu aktif eden hedef eklentileri, yüksek tahmin gücüne sahip mekan-takibini (geo-tracking), ve telefonunuzda lokal olarak bulunan dosyalara erişim eklentilerini listeliyor.  Buna  tekst mesajlarınız, epostalarınız ve takvimleriniz de dahil. Slaytta parantezli şekilde belirtildiği gibi “Eğer [sic] telefonda varsa, onu alabiliriz”

Mobil cihazlarda neden vpn kullanmamız gerkiyor şimdi daha açık. IPVanish mobil uygulamalarıyla, mobil telefonunuzu güvenle ve gönül rahatlılığıyla kullanabileceksiniz. IPVanish  websitesinden ya da www.saklansana.com üzerinden alacağınız 1 aylık üyelikle;
55 ülkede 120 ‘den fazla sunucu ve 14.000 ‘den fazla IP adresi  ile güvenli bir bağlantıya sahip olacak, IP adresinizin kontrolünü elinize alacaksınız. Online kimliğinizi ve verilerinizi koruyacak, internet sansüründen etkilenmeyeceksiniz.