Milyonlarca kullanıcıya ait gmail şifreleri internette yayınlandı

Gmail şifreleri sızdı

Gmail hesabınız varsa dikkat! Milyonlarca kullanıcıya ait gmail şifreleri internette yayınlandı ve içlerinden bir tanesi de sizinki olabilir.

Rus websitesi CNews ‘in haberinde, geçtiğimiz salı yaklaşık 4.93 milyon Gmail email adresi ve şifresinin Rus Bitcoin Forumunda ifşa edildiği bildirildi. Gmail kullananların şifrelerini değiştirme vakti artık  geldi.

Kullanıcı adı ve şifrelerin direk Google ‘daki bir açık tarafından değil,  diğer web sitelerinde, ziyaretçilerin  kullanıcı adı ve şifre olarak gmail ‘deki aynı kullanıcı ve şifrelerini kullandıkları için  hesaplarının ele geçirildiği düşünülüyor.

Eğer gmail şifrenizi başka sitelerde de kullanmıyorsanız tehlikede sayılmazsınız. Gene de şifrenizi değiştirmenizde fayda var.

Google olayın duyulmasının ardından açıklama yaptı;

“Kullanıcılarımızın bilgilerinin güvenliği bizim için en büyük öncelik.. Sistemlerimizin ele geçirildiğine dair hiç bir kanıt yok, bazı hesapların ele geçirldiğinin farkına vardığımız an, bu kullanıcılarımıza hesaplarını güvenli tutmaları konusunda destek oluyoruz”

Foruma kullanıcı adı ve şifrelerin olduğu dosyayı gönderen forum kullanıcısı tvskit şifrelerin %60 ‘ının çalıştığını belirtti.

Gmail user ve şifre bilgileri  internette ifşa etti

Listedeki çoğu kişi muhtemelen şifresini değiştirdi ya da uzun süre kullanmadıkları için hesapları expire oldu.

Gmail Hesabınız ele geçirildi mi?

Gmail hesabınızın bilgileri  internette yayınlanıp yayınlanmadığını görmek için  isleaked.com adresinden kontrol edebilirsiniz. Ancak burada mailinizi test etmeyi önermiyoruz. Daha sonra spam yapmak için mail adresleri toplanıyor olabilir.

Yapılması gereken en iyi şey  hemen gmail şifrenizi değiştirmek !

Google kullanıcılarının hesaplarını daha güvenli hale getirmek için bazı önerilerde bulundu  Google  kullanıcılarına  “2-step verification” metodunu aktif etmelerini  öneriyor.