İnsan biyolojisinden esinlenen yeni kırılamaz şifreleme kodu

Yeni nesil şifreleme metodu

Gizli bilgileri şifrelemeye yarayan yeni bir metod Lancaster Üniversitesindeki bilim adamları tarafından patentlendi. Yeni buluşlarını, insan biyolojisinden etkilenerek yaptılar. Kalp ile Akciğerin birbirine bilgi gönderirken sağladıkları ritime benzeyen bir model, ilham kaynağı oldu.

Bu iki organ arasında kompleks etkileşimi baz alan matematiksel bir metod, günümüz iletişim teknolojilerine aktarıldı.  Güvenli olarak elektronik iletişim sağladığımız, mobil cihazlar, bilgisayarlar, internet gibi günlük yaşamda bağımlı olduğumuz birçok sistemi etkileyecek bir buluş. Hatta araba anahtarınızdan, online banka hesaplarınıza kadar güvenilir ortamdan bilginin transfer edilmesi gereken her yerde bu şifreleme kodu kullanılabilir.

Yeni şireleme metodu, Lancaseter Üniversitesi Fizik Bölümünden (www.physics.lancs.ac.uk/research/nonlinear-and-biomedical-physics) Dr Tomislav Stankovski, Profosör Peter McClintock ve Profosör Aneta Stefanovska ve patente dahil edilen Dr Robet Young ‘tan geliyor.

Profosör McClintock bunun müthiş bir buluş olduğunu söylüyor ve ekliyor;

“Bu hemen hememen kırılması imkansız bir şifreleme vaad ediyor. İnternet suçlularına ve iletişimi gizlice dinlemeye çalşıan kimseye yol vermeyecek”

Dr Stankovski ise yaptığı açıklama:
Yeni nesil şifreleme - Akciger Kalp etkileşimi“Burada biz biyolojiden türemiş, daha önceki prosedürlerden farklı, alışılmamış bir şifreleme metodu sunuyoruz. Yakın zamanda insanoğlunda keşfedilen solunum yolu eşleme fonksiyonlarının zamanla değişen doğasından esinlenerek, geleneksel saldırı metodlarına karşı yeni bir şifreleme şeması tasarladık.”

Bu yeni metodun avantajı, Alıcı ve Gönderici arasında paylaşılan gizli şifreleme anahtarının, sınırsız sayıda seçenekten oluşmasına imkan tanıması. Hacker’ların ve ile iletişimi gizlice dinlemek isteyenlerin kodu kırmasını imkansız hale getiriyor.