Kimler VPN kullanır? En iyi VPN’i Nasıl Seçersiniz?

SAklansana IPVanish VPN Tuneli
VPN ‘in ne olduğunu biliyor ama kullanmanın size gerçekten ne sağlayacağını tam bilmiyor olabilirsiniz. Günümüzde, her türlü verinin güvensiz bir şekilde dolaştığı şu ortamda mutlaka VPN kullanmalısınız. Belki de bu yazıyı okuduktan sonra, internet kullanımı ne kadar önemliyse ve hayatımızın bir parçası haline geldiyse,  VPN kullanımının da o kadar önemli olduğunu düşüneceksiniz. VPN’den daha önce bahsetmiştik,  özetle hatırlatmak gerekirse VPN, bilgisayarınızı ya da mobil cihazlarınızı güvenli hale getirir, internet üzerinden aldığınız ve gönderdiğiniz her türlü verinin şifrelenmesini sağlarak sizi meraklı gözlerden korur. Online kimliğiniz ve gizliliğinizi garanti altına alır. En iyi vpn nasıl seçilir yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğiz.
Kim bu VPN’ciler gelin şimdi onları tanıyalım;

 

Download’çular:saklansana IPVanish VPN  Download’çulara giren bu grup, yasal ya da yasal olmayan dosyaları download edenlerden oluşur. Bu gruptakiler, bazı şirketlerin (özellikle telif hakları yüzünden) cadı avı listesine girmemek için vpn kullanırlar. Bu kişilerin bilgisayarlarında genelde torrent programı kuruludur. BitTorrent gibi bir programı kullanan kişinin güvende olabilmesinin en etkin yolu vpn’dir.
Dosyayaları indirse de indirmese de  sadece torrent yüklü diye belki de kendisine açılan bir davada ifade vermek zorunda kalacak ya da para cezası ödemek zorunda kalacaktır. Ancak vpn ile kendisine ulasilamayacağı için güvende olacaktır.
saklansana IPVanish GüvenlikGizlilik meraklısı güvenlik  delileri:
Bu kişiler ister sıkı bir şekilde monitör edilen güvenli bir ortamda olsunlar, ister tamamen özgür ve açık bir ortamda, VPN kullanmadan rahat edemezler.  Her türlü iletişimlerinin güvenli ve şifreli olarak  gitmesini isterler.  Evlerinde de olsalar, yurt dışında seyehatte de olsalar meraklı gözlerden kendilerini korumak için vpn kullanırlar. Onlar için güvensiz bağlantılar, birilerinin konuşmalarınızı dinlemesi gibidir.

 

Seyyahlar:
Galatasaryın şampiyonlar ligi maçı yayınlandığı anda canlı izlemek onlar için en önemlisidir. En sevdikleri tv dizisinin alt yazılarını beklemeden ya da Türkiye için yayın zamanını beklemeden hemen canlı izlemek, kendi lokasyonuna yasak olan internet radyolarını dinlemek isterler, ya da özelliklerini çok beğendikleri yeni bir web servisini ya da uygulamasını kullanmak isterler ama sadece bazı ülkelerden bu servislerin kullanımına izin verilmiştir. Bu sebeble vpn onlar için vazgeçilmezdir.
Üsttekilerin karışımı:
Üstteki gruplara dahil değilseniz, onların bir karışımı olabilirsiniz.  Tüm bu örnekler için VPN servisi faydalı olaiblir, ister kendinizi korumak, ister  işinizle ilgili hassas verileri koruyup kovulmaktan kurtulmak, isterse telif hakları savunucularından kaçmak için.

vpn-tuneli-saklansana
Yukarıdakilerden hiçbirinin size uymadığını düşünseniz bile aslında VPN kullanmanın size yararları çoktur.Seyehat ederken ya da çalışırken güvenilir olmayan ağlardan (ağın sahibi olmadığınız ya da yönetimi sizde olmayan ağlar,  ya da ağı yöneten kişişye güvenmediğiniz durumlar. ) internete bağlandığınızda aslında mutlaka VPN kullanmalısınız.  Bir kahvecide laptopunuzu açıp,  oranın kablosuz ağından facebook’a girmeniz ya da hava limanlarında telefonunuzun wireless’ından epostalarınızı kontrol etmeniz, sizi potasnsiyel bir güvenlik riskine sokar.

 

VPN’i kaliteli yapan nedir?
VPN sağlayıcılarının kalitesini, sunucu lokasyonları, sunucu sayısı, bağlantı protokolleri, bağlantı hızları ve ücret  belirler.
Nelere dikat etmeniz gerektiği altta sıraladık:

 

Protokol:
VPN ‘leri araştırdığınızda openVPN, PPTP, L2TP ve diğer vpn tipleri ile karşılaşırsınız.  Teknik değilseniz kafanız karışabilir. Tüm bu protokol tipleri güvenli bağlantı sağlamaya yarayan protokollerdir. Çoğunun son kullanıcı için aslında bir anlamı da yoktur. Herbir protokolün kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin PPTP bağlantınıza hız kazandırmakla beraber beraber içinde güvenlik açıkları da barındırmaktadır. Daha bilinçli kullanıcılar ipsec ve SSL (openvpn) istemcileri kullanırlar.
Saklansana VPN Sunucu LokasyonlarıSunucu Lokasyonları:
VPN ‘i kullanma amacınıza bağlı olarak, vpn sağlayıcınızın hangi ülkelerde sunucuları olduğu önemlidir. Ne kadar fazla ülkede sunucuları varsa o kadar avantajlıdır.
Örneğin ülkenize yasak yani lokasyon kısıtlaması olan bir  siteden örneğin, İngiltere’de canlı  bir TV kanalı izlemek istediğinizde, vpn sağlayıcınızın İngiltere’de sunucusu olduğundan emin olmalısınız. Örneğin şampiyonlar ligi maçını Rusya’dan yayın yapan bir kanaldan izlemek istediniz, o halde sağlayıcınızın Rusya’da sunucuları olması oldukça avantajlıdır.
 Loglama:
VPN’e bağlandığınızda, VPN sağlayıcınıza güveniyorsunuz demektir. Çünkü tüm verileriniz onların sunucuları üzerinden geçmektedir. Siz gene de birçok sadırgandan korunmuş olursunuz ancak gezinti kayıtlarınızı vpn sağlayıcınız sucunularında tutuyor olabilir. Download’çu ya da Gizlilik meraklısı ve güvenlik delisi gurubundaysanız bu sizi oldukça rahatsız edecektir. Bu sebeble üye olmadan önce vpn sağlayıcınızın güvenlik politikalarını okumanızı tavsiye ederiz.
Mobile vpn saklansana
Mobil Uygulama:
VPN servis sağlayıcısına para veriyorsanız (aslında ücretsiz olanları bile kullansanız), bunu tüm cihazlarınızda kullanabilmelisiniz. Çoğu kaliteli vpn sağlayıcı desktop ve      mobil uygulamalarını kullanıcıarına sağlamaktadır. Aynı anda hem mobilde hem masaüstü bilgisayarınızda kullanbilmeniz de artı bir özelliktir.

 

Ücret:
Son olarak ücret. Ücretsiz VPN’lerin gizlilik politikalarını mutlaka okuyun.  Ücretsiz ve ücretli VPN’lerin arasında güvenlik açısından  önemli farklar olabilmektedir.

 

Ücretsiz VPN sağlayıcıları aktivitelerinizi kayıt altında tutabilirler, ve gezinme davranışlarınıza göre  özel reklamlarla canınızı sıkabilirler. Kullanım alışkanlıklaırınızı belirleyip, ilerisi için size gösterecekleri potansiyel reklamları belirleyebilirler.  Daha az sayıda sunucuları olmaktadır ve gizliliğe, paralı olanlar kadar önem vermezler.  Çok iyi hizmet verenler vardır ancak  gezintilerinizin kayıt altına alınması yani loglama ve gizlilik sizin için önemliyse ücretsizlerden sakınmanız gerekir.
Gene de bütçeniz çok kısıtlıysa ve hızlı çabuk ortalama bir güvenlik arıyorsanız sizin için çok iyi bir seçim olabilirler.
Üyelikli VPN sağlayıcıları  gizliliğinizi ve güvenliğinizi daha ciddiye alırlar, çünkü zaten bunun için para vermişsinizdir. Kullanıcı davranışlarını kaydetmezler ve size reklam göstermezler.  Gerçekten nette hiçbir verinizin kayıt altına alınmasını istemeyen kişilerdenseniz, gizlilik ve güvenlik sizin için önemliyse, ücretli servisleri tercih  etmek sizin için avantajlıdır.

 

Tüm bu anlatılanların ışığında Saklansana IPVanish VPN’i  tavsiye eder! Türkçe dil desteğiyle sizlere en hızlı ve en güvenli desteği sunmaktadır. Tüm dünyada 165+ VPN sunucusunda, 25000 ‘den fazla ip adresi ile 60 ülkede faliyet gösteren lider vpn sağlayıcısıdır.
İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir vpn üyeliği başlatabilirsiniz.

 

IPVanish’in diğer bir avantajı Türkiey’den kullanıcılarına, Saklansana VPN Forumu üzerinden  Türkçe unofficial destek platformu sağlamasıdır. IPVanish ile iletişimlerinin hızlanmasını sağlar, yaşadıkları sorunları çözmelerinde yardımcı olur.

 
 

Kaynaklar:
http://torrentfreak.com/
http://lifehacker.com/

 
 

 • vpnaddict

  Günümüzde ortalığı vpn siz gezilmeyecek hale getirdiler.

 • Ahmet Koçak

  ben geçen gün Türkiyede toplantı gerçekleştiren purevpni daha samimi ve özellikli buldum açıkçası.bilmyorum siz ne dşünüyosunuz

 • PureVPN mi IPVanish mi ?


  Hizmet olarak hepsi birbirine yakın olsa da benim kisisel görüşüm;

  IPVanish UseNet sağlayıcısıdır. Arkasında Highwinds yani dünyanın en büyük CDN network ‘ü vardır. Dünya üzerindeki tek Tier-1 VPN ağıdır.

  Bu ne demek

  Dünyanın kritik noktalarındaki lokasyonlarda çok hızlı omurga sunucularına sahiptir ve bu da ona, rakiplerine oranla hız avantajı sağlar.

  Gene de bunu siz kendiniz tecrübe edin PureVPN 3 gün para ödeme garantisi veriyor, IPVanish 7 gün para iade garantisi vermekte (bu da bir avantaj), üye olun ülke ülke bağlanıp hız testlerine sokun.

  Gizlilik

  Samimiyet burada belli olacaktır. Iki firmanın da Servis Koşulları (tos), Gizlilik Sözleşmesi ve Refund (Para iade) Politikalarını okuyun.

  VPN Log Politikası

  IPVanish aylar önce sitemizde de duyurduğumuz üzere Sıfır Log politikasına geçmiştir.

  VPN firmaları gittiğiniz siteleri loglamazlar ama onlara yaptığınız bağlantı bilgilerini loglarlar. Genelde bunu bağlantı sorunu yaşarsanız çözebilmek için yaparlar.

  IPVanish sıfır log politikası ile bu logları da tutmaz.

  PureVPN kendi Servis Koşullarında bu logları tuttugunu belirtiyor; ( http://www.purevpn.com/term.php )

  “We only log access attempts to our servers (for security and troubleshooting)”
  “Sadece sunucularımıza yaptığınız erişim bilgilerini logluyoruz (güvenlik ve hata ayıklama için)”

  IPVanish, Gizlilik Sözleşmesinde kalın olarak yazmıştır;

  “IPVanish does not collect or log any traffic or use of its Virtual Private Network service.”
  “IPVanish Virtual Private Network servisinin kullanım bilgisini ya da trafiğini toplamaz ve loglamaz”

  Sıfır log politikalı bir diğer vpn sağlayıcı, örneğin TorGuard ‘tır. Onlara yaptığınız bağlantı bilgilerini tutmazlar.

  Üsttekiler teknik bir kişi olarak ve araştırmalarıma dayanarak yaptığım kendi fikirlerim.

  Sadece bu iki vpn sağlayıcısı değil, diğer VPN firmalarının da artı ve eksileri mutlaka olacaktır.

  Internet kullanıcıları, tüm firmaların servis koşulları, para iade politikası, gizlilik politikalarını okuyarak, ya da hız önemli bir faktörse deneme hesapları alıp hız testleri yaparak kendine uygun olanı seçmeliler.  Fobix Conchis

  GPG: 0x685D5F4FCFABF2CE
  FB7D 84A B BF 0D 1 118 AAD4 23A 6 68 5D 5 F4F CFAB F2C E

  XMMP/OTR: fobix@dukgo.com
  995F503279A521A1D6249A6021E39D3DD436

 • Ahmet Kete

  Fobix, PureVPN’in beş kişinin aynı hesabı kullanmasına izin vermesini unutmamak gerek. Gayet yararlı duruyor.

 • Ahmet Koçak

  dediklerini incedim dostum teşekkürler.fakat purevpn daha mantıklı geldi bana hem özellik açısından hemde destek açısından daha çekici.yani zaten benim için türkiyeye göre şartları önemliydi bu durumda purevpn kullanmak doğru seçim olacak.

 • Kerem C

  Pure vpn cok over rated bir firma bence. Amac 5 kisinin ayni hesabi kulanmasiysa go for it. Ama istediginiz guvenlik ve hizsa bir daha dusunmek lazım.

  Gecen sene hacklendiler. Bir vpn firmasi nasil hack’lenir?

  Infosecurity ‘nin haberini okuyun;

  PureVpn hack’lendi ancak firma kapanmadi basligiyla verdiler;

  http://www.infosecurity-magazine.com/news/purevpn-was-hacked-but-is-not-closing/

 • akut

  internet üzerinden online oyun oynamaktayım ancak 2 ay kadar önce Türkiye için server açıp asıl serverdan resmen Türkleri uzaklaştırdılar
  bu yüzden güzel bir vpn gerekli benim için güvenlik, log tutup tutmaması önemli değil bana hız lazım ipvanish ile oyun da kasma ya da ping nasıl olur ?

  • IPVanish oyuncular için iyi bir hız sağlar. Kendileri bunu şöyle açıklıyor;

   “IPVanish Servisi online oyun oynama hızınızı artırarak size rekabetçi bir avantaj sağlar. Oyun bağlantılarını hızlandırabiliyoruz çünkü routing ve transit sistemlerimiz servis sağlayıcılarının kullandıklarından daha hızlı. Ayrıca ISP’lerin yaptığı şekilde daraltma (throttle) yapmıyoruz.”

   Bence 7 gunluk sürümünü deneyin. Kendiniz karar verin. Bir de gizlilik sizin için çok onemli degilse sadece oyun için dusunuyorsanız oyun oynarken, oyun sunucularının bulunduğu ülkedeki vpn suncusundan bağlanıp protokol olarak PPTP deneyin.

   Üstte de yazmistim aslında, IPVanish UseNet sağlayıcısıdır. Arkasında Highwinds yani dünyanın en büyük CDN network ‘ü vardır. Dünya üzerindeki tek Tier-1 VPN ağıdır. Dünyanın kritik noktalarındaki lokasyonlarda çok hızlı omurga sunucularına sahiptir ve bu da ona, rakiplerine oranla hız avantajı sağlar.