Kediniz ile komuşuların wi-fi şifrelerini kırın

Wifi şifrelerini kıran kedi

Coco isminde bir siyam kedisi geçen ay komşu evlerin etrafında gezinmeye başladı.  Bir kaç saatlik gezintinin ardından yaşlı sahibi Nancy’nin yanına geri döndü. Dışardayken komşulara ait onlarca wi-fi şifrelerini de beraberinde getirdi.  Modemlerin çoğu kolayca kırılabilen eski tip şifreleme kullanan modemlere aitti.

Nancy’nin torunun güvenlik araştırmacısı kocası Gene Bransfield  tarafından geliştirilmiş bir tasma, Coco ‘nun boynuna asılıydı.  Bransfield tasmaya kendi kodladığı Spark Core çip, wi-fi kartı, ince bir GPS modülü ve pil yerleştirmişti.  Artık herşey hazırdı. Tüm komşuların kablosuz ağını tarayıp  açık tespit edecek şifre kıran araçlar bu tasmadaydı.

Bransfield bu deneyinin adını Warkitteh koydu.  Eski bir hack’leme tekniği olan Wardriving konseptinden etkielenerek bu ismi tasmasına verdi.  Binaların önünde arabalarıyla park edip, korunmasız wi-fi bağlantılarını kullanan hacker’ların bu konseptine, “wardriving” denmekte.

Geçtiğimiz hafta Las Vegas ‘ta düzenlenen Defcon hacker konferansında konuşan Bransfield, konuşmasının başlığını “Evcil hayvanlarınızı nasıl bir silaha dönüştürürsünüz” olarak seçti. Amacı etrafı hack ‘lemek değil olayın komikliğini ve nelerin yapılabileceğini göstermekti.  Tenacity, Güvenlik  Danışmanlığı firmasındaçalışan Bransfield, Wired ‘a yaptığı açıklamada;

“Amacım insanlara ücretsiz wi-fi edinmeyi göstermek değildi. Kedinin üstüne teknolojik bir şey yerleştirip onun etrata gezinmesini sağladım çünkü fikir bana çok komik geldi. Ama, Bu kedi deneyin sonucu, 2014 yılında olması gerektğindne çok daha fazla Open ve WEP şifreli wi-fi noktalarının kullanıldığı oldu.”

Kedi wifi  hack

Aksamlarıyla WarKitteh tasması. Dolar boyutunun anlaşılması için konulmuş.

Coco şimdi en ünlü casus kedilerden. 3 saatte 23 wi-fi şifresini kırarak tarihe ismini yazdırdı.  Çoğu modem fabrika ayarlarıyla kullanılıyor. Güçlü şifreleme sağlayan WPA yerine birçoğu WEP bağlantılarını kullanıyor.  Çoğunun öntanımlı şifreleri bile değiştirilmemiş.

Kedinizi nasıl bir casusa çevirirsiniz merak ediyorsanız videoyu izleyin:

  • fatih

    Bu haberi türkçeye çeviren ilk kişisiniz. Bende bekliyordum birisi çevirsede okusam ne yapmış adam kediyle diye.

    Gerçekten sağolun sayenizde bu tür haberleri türkçe okuyabiliyoruz.