Kartsız ATM ile para çekmek daha iyi güvenlik sağlıyor

KArtsız ATM ile para çekmek daha güvenli

Bankaların ATM ‘leri günümüzde hacker saldırılarına açık. Son zamanlarda banka atm’lerine yapılan black box saldırıları güvenlik firmalarının da ilgi alanına girmişti.

Türkiye’de kart kopyalama, yerleştirilen kameralar ile girilen şifrelerin çalınması gibi teknikler yaygın kullanılıyor.

Bankacılık sektörü de bu süreçte boş durmuyor, sürekli verdikleri hizmetleri daha güvenli hale getirebilmek için yeni standartları uyguluyorlar.

Ancak güvenlik araştırmaları gösteriyorki gelişen teknolojiyi saldırganlar da kullanıyor. Çipli ve şifreli kartların bile kırılabildiğini görüyoruz.

The Wall Street Journal, Kanada Montreal’daki BMO Harris bankasının kartsız ATM ağını faliyete geçireceğini duyurdu.

Yeni nesil ATM ile müşteriler akıllı telefonlarıyla para çekebilecekler. BMO Harris bankası kartsız para çekimini sağlayan ilk banka olacak.

Şu an Türkiye’de Finans Bankasına ait Enpara, müşterilerine kartsız para çekimine olanak tanıyor, ancak ATM üzerinde gene de internet bankacılığında kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekiyor.

Kartsız işlemle güvenli para çekimi nasıl gerçekleşiyor?
BMO Harris bankasının öncülüğünü yaptığı bu teknoloji ile para çekimi, akıllı telefonunuz ile gerçekleşiyor. Android ve IOS marketlerden indireceğiniz “Mobile Cash” isimli uygulamaya login olduktan sonra uygulama kaç para çekmek istediğinizi soruyor, çekmek istediğiniz tutarı girdikten sonra, ATM ekranında mobil para çekme seçeneğine basıyorsunuz, karşınıza bir QR kodu çıkıyor. Bu QR kodunu telefonunuzdan okuttuğunuz anda ATM, paranızı size veriyor.

Akıllı telefonunuzu çaldırmanız ya da kaybetmeniz durumunda, uzaktan uygulamayı silebiliyorsunuz.

The Wall Street Journal, Amerika’da Haziran ayına kadar 900 tane kartsız ATM ‘nin faliyete geçeceğini tahmin ediyor.

Türkiye’de bakalım ilk hangi banka bu teknolojiyi entegre edecek? Siz nedersiniz Sizce hangi Türk bankası bunu ilk entegre eden banka olur?