İsrail füze savunma sistemi Iron Dome ile ilgili bilgiler Çin’li hacker’lar tarafından çalındı

Iron dome - Demir Kubbe Füze Kalkanı
İsrail’in Iron Dome (Demir kubbe) isimli füze savunma sistemi, bir çok ülkenin merakını uyandırmıştı.  En sonunda Çin’li hacker’lar,  üç yahudi çalışanın veritabanını gizlice ele geçirerek füze savunma sistemi ile ilgili detaylı bilgiler edindiler.

Iron Dome ile ilgili bilgilerin dışında,  diğer bazı projeler de saldırganların eline geçti.  Bunların arasında,  insansız hava aracı, balistik roketler, Arrow III füze önleme uçağına ait detaylı şemalar ve spesifikasyonlar  bulunuyor.

Irone Dome Füze Kalkanının yapımından, Elisra Grup, İsrail Havacılık Sanayi ve Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri adında üç İsrail’li savunma şirketi sorumlu. Saldırganlar eposta phishing saldırılarını bu üç firmaya karşı gerçekleştirdiler ve sistemlere sızmayı başardılar.

Şirketlerin güvenlik sistemlerine sızıldıktan sonra, şirketlerin CEO’su tarafından gönderilen epostalardan,Iron Dome füze savunma kalkanı ile ilgili bilgilerin yer aldığı, PowerPoint sunuları ve diğer birçok döküman ele geçirildi.

Bağımsız gazeteci  Brian Krebs’in yazısına göre, sızıntı 2012 ve 2013 yılları arasında,  Çin Halk Kurtuluş Ordusu  ile bağlantılı “Comment Crew” adında  bir grup siber savaşçı tarafından gerçekleştirildi.

Mayıs ayında da Amerika, bu grubun beş üyesini, Amerikan bilgisayar sistemlerine karşı siber casusluk yapmakla suçlamıştı.

Söylentilere göre hacker’lar, Çin devlet firmaları da dahil olmak üzere, Çin’li şirketlere ekonomik avantaj sağlayacak bilgileri çalma amaçlı Amerikan bilgisayar sistemlerine sızmışlardı.

Hacker’ların ne boyutta bir bilgi ele geçirdikleri belirsiz. Ancak özel haber alma firması Cyber ESI’nin belirttiğinine göre 700 ‘den fazla döküman çalındı.

Business Insider ‘a konuşan Jon Lindsay,  “Bu sızma gösteriyor ki; Çin,  füze savunma sistemleri konusunda daha fazla bilgi edinmek  istiyor – çünkü bu uzmanlaşmanın oldukça zor olduğu bir konu. Ancak bu Beijing’in, tipik siber casusluk deneyimlerinden biri de olabilir. ” diye açıklamada bulundu.

Iron Dome, kısa mesafeli roketleri ve 4 ila 70 km uzaktan ateşlenmiş topçu mermilerini durdurmak ve yok etmek için tasarlanmış, en fazla test edilen ve en verimli olarak düşünülen bir füze kalkanı.

Anti füze sistemi Iron Dome Amerika tarafından finansal olarak desteklenmiş ve 1 milyar dolara mal olmuş bir proje. Gaza’dan fırlatılan 2500 roketi durdurabilmiş dünyanın en efektif füze kalkanı olarak değerlendiriliyor.

Milyar dolar harcanan savaş sanayinin gölgesinde de yüzlerce çocuk, ana, baba masum  insan acı şekilde can veriyor.