İnternette yorum yazdım ip adresimden bulurlar mı? Online kimliğinizi koruyun!

Online gizliliğinizi koruyun

Radikal yazarı Ezgi Başaran’ın bugün çok çarpıcı bir yazısı yayınlandı. Geçtiğimiz aylarda gazetede yapılan bir  habere, bazı internet kullanıcıları yorum yapmışlar. Bir kamu görevlisi yorumlardan rahatsızlık duyup Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuyor. Savcılık ta bu yorumları yapanın IP adreslerinin bulunması ile ilgili talimat veriyor.

Talimatta  şu şu  tarihte yayınlanan haberin altında yorumları yazan şu şu rumuzlu kişilerin  ip adresleri, açık kimlik ve adreslerinin tespiti şeklinde devam ediyor.

Ezgi Başaran, olayın nasıl cereyan ettiğinin detaylarını  köşesinde vermiş ve okumanızı öneririm.  Kendisi yazıyı güzel bir sonla da bitiyor:

Bu yeni dünyada, dijital teknolojilerin ve sosyal medyanın son hız gelişmesi ve yayılmasıyla basına sansür, ifade özgürlüğüne ket vurulamayacağını, toplantı ve gösteri yürüyüş hakkına engel olunamayacağını bir anlasa…”

Bu yazıyı okuyunca birçok forumda kullanıcıların sorduğu tipik soru aklıma geldi; ip adresimden bulurlar mı ?

Bu yeni dünyada ifade özgürlüğünün yanı ısıra gizlilik hakları da korunmuyor ne yazık ki. Sadece Türkiye değil dünyanın her yerinde gizlilik hak ihlalleri mevcut. En demokratik denen ülkeler bile vatandaşlarını izliyor ve gizlilik hak ihlalleri yapıyorlar.  Dünyayı değiştiremiyoruz peki bireysel olarak nasıl güvenliğimizi sağlarız.

Bir de şöyle bir algı var, gizlilik hakkı istiyorsa kesin suça karışmak için isteyordur düşüncesi. Hayır, hiçbir suça karışmamış, normal kendi işinde gücünde herkesin mahmeremiyetini koruma ve bilgilerinin gizli kalmasını isteme hakkı var.

Peki internet kullanıcıları online kimliğini korumak için ne yapacak?

İnternet  güvenliği  konusunda daha da bilinçli olmak gerekiyor.  Daha geçen gün milyonlarca kişinin gmail şifreleri internette bir forum da yayınlandı.  Ünlülerin en mahrem görüntüleri  internette ulu orta paylaşıldı. Düşüncelerinden ve yazdıkları yorumlardan dolayı kişiler ip adresleriyle kolayca tespit edilebiliyor.

İnternette online kimliğinizi koruyarak gezinmenin en etkili yolu VPN  kullanmaktan geçiyor.

Özellikle  forumlarda, internet portallarında gezerken  VPN kullanmak sizi hacker saldırılarından korur. IP adresininizin ve lokasyon bilgilerinizin kontrolüni size verir. Forumlarda sıkça dolanan ip adresimden bulurlar mı sorusu da böylece anlamsız kalacaktır.

VPN kavramına yabancı olanlar    Kimler VPN kullanır en iyi VPN ‘i nasıl seçersiniz başlıklı yazıyı okuyabilirler.

Akıllı telefon ve tabletlerimizi de düşünmek gerek. Bunun için  mobil iletişimde kullanılabilecek gizlilik uygulamalarını inceleyebilirsiniz.

 

Online Kimliğinizi koruyun!

 

—-

Fobix Conchis

GPG0x685D5F4FCFABF2CE
FB7D  84A B BF 0D 1 118  AAD4  23A 6 68 5D 5 F4F  CFAB  F2C E
XMMP/OTR: fobix@dukgo.com
995F503279A521A1D6249A6021E39D3DD436

Email
: fobix@tutanota.de