Hükümet sponsorlu Hacker ‘lar Gazeteci Avında

Hükümet sponsorlu Hacker ‘lar Gazeteci Avında


Can-dundar-gazeteci-hacker

Google’ın iki güvenlik mühendisi, geçtiğimiz hafta Singapur’da katıldıkları “BlackHat Hackers” Konferansında önemli bilgiler paylaştı. Verilere göre Medya kurumları, hacker’lar tarafından büyük bir hedef. CNET’in haberinde – Dış hükümetler, hakcer’lara para ödeyip, dünyanın en büyük 25 medya kurumlarına saldırı düzenletmiş.

Hükümet destekli hacker saldırıları, son bir kaç yılda artış gösterdi. Amerika, Çin ve Rusya’nın da dahil olduğu bazı ülkelerin, Hacker gazeteci avıönemli bilgileri önceden kapmak için hacker’lara başvurduğu tahmin ediliyor. Böylece hacker’lar skoplarını gazetecilere kadar genişletiyor. Çoğu önde gelen gazeticinin, şirketler ve hükümetlerle ile ilgili önemli bilgilere sahip olduğu düşünülürse, bu hiç de şaşırtıcı değil.
Huntley ve Marquis-Boire teknoloji sektöründeki şirketlerin online güvenlik standartları olsa da, gazetecilerin ve medya kurumlarının da artık bu tehditkere karşı biliçli olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Google araştırmacılarına göre, birçok medya kuruluşu geçen sene hack’lenmişti. Reuter’a verilen bir bilgiye göre, Çinli saldırganlar gazetecilere email yoluyla anket tarzı sahte soru listeleri göndererek, çıkmamış bir haberi önceden öğrendiler.
Haber başlıklarının ele geçirilme saldırısı şimdiye kadar email ile gerçekleşmiş. Ancak hükümet destekli hacker’lar gazetecilere yapacakları saldırılarda kullanmak üzere mutlaka farklı yöntemler de keşfedecekler. Şu anda Google bu gibi saldırıları monitör edip kullanıcılarını uyarıyor.  Diğer mail sağlayıcılar nasıl davranıyorlar belirsiz.