Emniyet epostaları nasıl takibe alabilir? İzlenmekten nasıl korunuruz?

 

Emniyet yasadışı epostaları izlemiş

Radikal ‘den İsmail Saymaz ‘ın  haberiyle devlet dinlemeleri bugün gündeme bomba gibi düştü.  Marmara bölgesindeki sıradan bir çok vatandaşın epostalarının yasadışı olarak takibe alındığı,  popüler mail sağlayıcılarda hesabı bulunan internet kullanıcılarının mail trafiğinin ve epostalarının izlendiği  yazıldı.

Önce haberdeki can alıcı satırlara bakalım;

 “Hotmail” ve “Yahoo” gibi yurtdışında bulunan servis sağlayıcılarına ait bütün e-posta ve sinyal bilgilerinin üç ay süreyle incelenmesi talebinde bulunuldu. Aynı süre içerisinde tüm internet sitelerinin iletişim ve sinyal bilgileri ile yurt içindeki servis sağlayıcılarının abonelerine ait kimlik bilgileri, kimlik fotokopileri ve hatta bayi bilgileri dahi talep edildi. Bu bilgilerin TİB’den, Türk Telekom’dan ve diğer internet servis sağlayıcılarının internet altyapılarından online olarak alınmasını istedi. Yazıda, bilgilerin delil olarak değil, istihbari amaçlı kullanılacağı, kullanıldığı takdirde sorumluluğun Emniyet Müdürlüğü’ne ve ilgili personele ait olduğu kaydedildi.”

Emniyet Hangi bilgilerimize Erişebilir?

Emniyet, tüm servis sağlayıcılara gönderdiği mahkeme yazısıyla, abonelere ait tüm bilgilere ulaşabilir. İnternet kullanıcılarının gezdiği adresler, saniyesine kadar  loglarda bulunur ve sağlayıcı bunları gelen savcilik yazısı gereği  emniyete teslim etmek zorunda bırakılır.

Türkiye içinde hizmet veren mail sağlayıcıları ve internet servis sağlayıcıları, mail içeriklerine kadar sunucularındaki kullanıcılarına ait her tür bilgiyi paylaşmak zorundadır.

Popüler Mail Sağlayıcılarındaki Mailler Nasıl İzlenir?

Peki, örneğin yurtdışındaki bilgi  paylaşmayan sağlayıcılardaki mailler nasıl izleniyor?
Çünkü bilindiği gibi Hotmail, yahoo, gmail gibi tüm sağlayıcılar, şifreli iletişim olan HTTPS protokolü kullanmakta.  Emniyet’in bunları izleyebilmesi için şifreyi kırması gerekiyor.

Ya da bu sağlayıcılarla ortak çalışma yürütmesi.

Türkiye’de dünyanın en iyi şifreleme algoritmalarını kıracak bir  echelon  yok.  Geçtiğimiz aylarda Türk Telekom’da  şifreli trafiği izlemeye yönelik yapılan “Derin Paket İzleme”  çalışmalarıyla ilgili iddialar yer almıştı. Bu yöntem nasıl çalışıyor merak edenler için konuyla ilgili yazıya göz atabilirsiniz.

Yazıda bahsi geçen yöntem kullanılarak, şifreli trafiğiniz izlendiği zaman, sitenin sertifikasındaki uyarıdan izlendiğinizi anlayabilirsiniz.

Uzun lafın kısası Gmail ve yahoo gibi firmlarla anlaşmadan mailin içeriği görünemez. Tabiki Bu eposta firmalarıyla da ortak iş yürütülmüş olabilir.

Yahoo, Gmail eposta içeriklerini görmek  için ssl trafiğini çözen cihazlar yerleştirirse, bu kez tarayıcınız sertifika hataları verir, hataya rağmen devam ederseniz, mailleriniz izlenir.

Gazeteciler bilinçlenmeli!

Radikal’in haberinin sonunda dinleyeme alınmış gazetilerden bahsediyor.  Günümüzde, sadece Türkiyede değil dünyada bir çok izleme olayları olurken,  gazetecilerin kendilerini dinletmesi kötü bir durum. Kendi önlemlerini almaları gerek.

Gazetecilerin de artık internetteki online kimliklerini koruma ve gizlilikleri konusunda daha bilinçli olmaları, kendilerini eğitmeleri gerekiyor. Gizlilik araçlarını takip etmeli, gerekirse gizlilik konusunda güvenlik danışmanlarıyla  hareket etmeleri gerek.

Zira tüm dünydada hacker’ların artık ilk hedefi gazeteciler. Siber casuslar devletlere ait bilgileri çalmak için gazetecilere saldırılar düzenlemekteler.  Daha önce “Hükümet Sponsorlu Hacker’lar gazeteci avında” yazımızda bundan bahsetmiştik.

İzlenmekten nasıl korunuruz ?

Ortalama bilgisayar kullanıcıları için kolaydan zora birçok metod var. Bunun için sitemizde önceleri bir çok yöneteme değinildi. Bunlardan bazılarını listeleyelim:

Uçtan – uca şifreli iletişim sağlayan  Mail sağlayıcıları kullanılabilir;

Bunlardan bir tanesi  Tutanota  

Bir diğeri ProtonMail 

PGP Kullanmak

Bu işlemde şifreleme anahtarları gerekeceği için biraz uğraşmanız gerekecek ancak en güvenilir çözüm bu.  Yakında REsimli anlatımlarla PGP kullanımı ile ilgili yazımıza yer vereceğiz.

VPN Kullanmak

Ve sürekli,  VPN kullanmak, halka açık wi-fi noktalarında, kafelerde, hava limanlarında, hatta evde.
Saklansana blog ,  IPVanish Sponsorluğunda yürütülen bir haber sitesi olduğu için biz IPVanishVPN  öneriyoruz.  www.saklansana.com üzerinden de  inceleyebilirsiniz.

Farklı bir VPN sağlayıcı kullanmak isterseniz ancak nasıl seçim yapacağınızı bilmiyorsanız, ya da Tor ve  VPN farklarını incelemek için alttaki yazılarımızı okumanızı öneririz:

Kimler VPN kullanır? En iyi VPN’i Nasıl Seçersiniz?

VPN mi TOR mu? En anonimi en güvenlisi hangisi?
Online Kimliğinizi Koruyun!