DigitalOcean ‘da Linux sunucusu nasıl oluşturulur?

Digitalocean  Linux sunucuları

DigitalOcean,  SSD diskli istediğiniz ram ve islemcideki sunucuyu 55 saniye içinde yaratmanızı sağlıyor.  Üye olup kullanıcı adınız ve şifreniz ile login olduktan sonra yeşil CREATE butonuna basıyoruz.

Üstte verdiğimiz linklerden üye DigitalOcean ‘a üye olursanız; 10 dolarlık paketten 1 ay ya da 5 dolarlık paketten 2 ay BEDAVA  kullanabilirsiniz.

Droplet ismi olarak sunucuznun isminin ne olmasını istiyorsanız yazın. Ve ardından istedğimiz boyutu seçelim.
Ücretlendirme burada boyutlara göre. En düşük ücretli Droplet 5 dolar.  512 Mb memory, 20 Gb disk alanı 1 TB data transferi veriyor.

Test makinası ya da kendi VPN sunucunuzu oluşturmak için iyi bir başlangıç.

DigitalOcean sunucu fiyatları

Ben örneğimde aylık 10 dolar olan paketi seçiyorum.

Ardından sunucumuzun hangi ülkede ve o ülkedeki hanki bölgede olmasını istediğimizi söylüyoruz. Newyork, Amsterdam, San Fransisco, Singapur, Londra da sunucular yaratabilirsiniz.

Amsterdam sunucuları Türkiye’ye en yakım bölge olduğundan Amsterdam seçiyoruz. İleride üzerine VPN sunucusu yada Socks5 proxy server kuracağım bu sebeble vpn yaparken ki hızımın yüksek olmasını istiyorum.

DigitalOcean Sunucu lokasyonları

Bu adımdan sonra işletim sistemi seçimi var. Ubuntu, Fedora, Debian, CoreOS, CentOS Linux dağıtımlarından birini seçiyoruz.
Burada tamamen kişisel tercihe bağlı. Benim kişisel olarak CentOS ‘un paket yönetimi, Debian’ın ise apache web sunucusu yönetimi hoşuma gittiğinden ikisinden birini tercih ediyorum genelde.

Digitalocean Linux dağıtımları

 

Seçimlerin ardından CREATE DROPLET tuşuna basıp 1 dakika içinde Linux dağıtımımız hazır olacak. Sol menüde Droplets altında yeni linux sunucumuza ait ip adresi bilgisini görebiliriz.

İstediğimiz ssh client ile bağlanıp, sunucumuzu yönetmeye başlıyoruz. Benim tercihim putty ya da daha gelişmiş sftp yapmamı da sağlayan MobaXterm. MobaXterm’in ücretsiz versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Yeni sunucumuzla kendimize ait   SSH Tunnel ile Socks5 proxy sunucu bağlantısı nasıl yaparız örnek bir konfigürasyon için tıklayın.