BitTorrent şifreli mesajlaşma sağlayan BLEEP ‘i duyurdu

BitTorrent mesajlaşma servisi Bleep
BitTorrent  yeni mesajlaşma programı Bleep ile, gizliliğinizi koruyarak ister sesli, ister  text olarak mesajlaşmanızı sağlıyor. Üstelik uygulama, size ait metadata’yı saklamıyor ve en önemlisi tüm iletişimi uçtan uca şifreli olarak gerçekleştiriyor. Böylece tüm sohbet içeriğinizin gizliliği korunmuş oluyor.
Bleep, merkezi çalışmıyor.  BitTorrent, kendi peer-to-peer network mantığını mesajlaşma programında da kullanmış. Uçtan uca şifreli olması da en büyük artılarından. Google hangouts ya da Skype gibi programlardan farklı şekilde dağıtık bir yapı ile çalışması sayesinde yüksek anonimlik sağlıyor.
Bleep chat uygulaması üzerinden yaptığınız sohbetler, mesajlaşma trafiğini şifreleyen farklı torrent node’larından geçiyor. Nasıl torrent kullandığınızda, birçok farklı torrent networkündeki bilgisayar node’larına bağlanıyorsanız, mesajlaşmada da aynı mantık geçerli. Merkezi mesajlaşma suncuları olmadığından, tüm sohbetlerinizin gizliliği güvence altında.-
Bleep ürün yöneticisi Jaehe Lee, blog yazısında şöyle belirtiyor:

“mesajlarınız ve metadatanızı biz göremiyoruz, Söylediğiniz herşe bizim için Bleep (bip,sinyal..)”
 
Şu an için sadece windows 7 ve windows 8 pre-alpha versiyonu  bulunuyor.  Kullanabilmek için ise http://labs.bittorrent.com/experiments/bleep/ adresinde email adresinizi giriyorsunuz ve size davetiyenin gelmesini bekliyorsunuz.
Yeni Bleep uygulaması, SIP motoru (Distributed Session Initiation )  üzerine inşa edilmiş.  Projenin başında yer alan Farid’in yazısında çalışma mantığı ile ilgili detaylı anlatımları bulabilirsiniz.

“BitTorrent kimle kimin iletişim kurduğunu izlemez, hiçbir bilgiyi ve iletişimin kurulduğu zamanı kaydetmez. Geçici dahi olsa hiçbir datayı sunucularımızda tutmuyoruz.Metadata bilgileri de buna dahil. A kişisi, B kişisine networkteki node’lar üzerinden ulaşıyor. Kesinlikle kim kimi arıyor bilgisini izlemiyor ve saklamıyoruz.”

BitTorrent chat uygulaması Bleep, tüm sohbeti uçtan uca şifrelemek için güvenli şifreleme protokollerinden, curve25519, ed25519, salsa20, poly1305 gibi protokolleri kullanıyor. Uçtan uca şifreleme artık post-snowden dönemi için en büyük ihtiyaç.
Uygulamayı kullanmak için hiçbir kişisel bilgi vermeden, listelenmeyen kullanıcı olarak üye olabildiğiniz gibi, epostanız, telefon numaranız gibi bilgilerle de üye olabilirsiniz. Ardından arkadaşlarınızı davet edebilir, Google adres defterinizden kişileri ekleyebilirsiniz.

Alternatif şifreli mesajlaşma platformlarından önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Onun dışında invisible.im chat servisi de anonim mesajlaşma sağlayan diğer alternatiflerden. OTR şifreleme ile TOR networkü üzerinden mesajlaşma sağlıyor.
Aynı zamanda TOR Browser, yeni bir gizlilik aracı olan TIMB adında (Tor Instant Messaging Budle) mesajlaşma programı üzerinde çalışıyor.