Bankadan 77 milyon çalındı, IT admin kayıplara karıştı

IT admini dolandırıcılara yardım etti

Hacker ‘lara, 6.28 milyar Naira ‘yı ( 77,2 milyon TL ) çalmaları için yardım ettiğinden şüphelenilen Nijerya’daki bir bankanın IT admini, kayıplara karıştı.

Hükümetin Ekonomi ve Finans Dolandırıcılığı komisyonu (EFCC), 38 yaşındaki Godswill Oyegwa Uyoyou için  ARANIYOR ilanı çıkardı.

İlanda, Gdolswill ‘in 38 yaşında 1.73 mtere boyunda olduğu ve Delta eyaletinin, ISOKO Güney Lokal Hükümet Bölgesinde ikamet ettiği belirtilerek en son görüldüğü yerin adresi de paylaşıldı.

Para çalma işlemi nasıl gerçekleşti?

Yeni nesil bir bankada IT Admin olarak çalışan  Godswill, dolandırıcılarla gizlice işbirliği yapıp para kaynaklarına erişmek için bankanın database ‘ini hack’ledi.

The News Nigeria ‘ya konuşan EFCC sözcüsü Wilson Uwujaren, “Dolandırıcılar muhtemelen bankada IT personeli olarak çalışan Godswill’e direk ulaştılar. Godswill, bir cumartesi  siber çeteyi bankaya getird. Görevlilere iyileştirme çalışması için geldiğini söyleyip içeri girdiler. Hacker’lara tüm donanımlara girmeleri için yetkilendirme verdi ve  saldırganlar da bankanın veritabanına sızdılar.” deyip ekledi;
“Paralar, bazı çete üyelerinin hesaplarına aktarıldı. Paraları çekmek üzereyken de durum farkedildi”

 

Afrika ülkelerinde bu gibi dolandırıcılıklar çok yaygın.  Ağustos ayında da EFCC,  üç dolandırıcıyı tutuklamıştı. Bu kişiler bir banka çalışanını kandırıp bankadaki kritik bir makinaya “Keelog key Grabber” isimli,  kişilerin klavyesine bastıkları tüm tuşları kaydeden ve saldırgana gönderen keylogger  programını yüklemesini istemişlerdi. Çalışan bu işlemi yapmak yerine yöneticisine durumu bildirmişti.

Ocak ayında ise 20 milyon güney koreli vatandaşın kredi kartı bilgileri kredi derecelenidrme firması KCB ‘den çalınmıştı. Bu vakada da dolanırıcılığı yapanın KCB ‘de çalışan bir IT çalışanı olduğu ortaya çıktı.