Apple şifre güvenliğiniz için altın tavsiyeler veriyor

Apple şifre güvenliği

Apple icloud ‘tan, yüzden fazla ünlünün şifreleri kırılıp özel  fotoğrafları internete sızdırılınca, Apple şifre güvenliğiniz için altın öneriler sıraladı!  Öncesinde yaşanan bu duruma sessiz kalmayıp bir basın açıklaması  da yayınladı. Açıklamada;

“Bazı ünlü isimlerin fotoğraflarının çalınması ile ilgili açıklama yapmak istiyoruz. Hırsızlık olayını duyduğumuz anda, çok öfkelendik ve hemen Apple mühendislerini sorunun kaynağını bulmaları için görevlendirdik. Müşterilerimizin gizliliği ve güvenliği bizim için son derece önemli. 40 saatlik bir soruşturmanın ardından, İnternette oldukça yaygın kullanılan bir tekniğe dayanan, direk hedef kişiye ait, kullanıcı adı, şifre ve güvenlik sorusuna yönelik bir saldırı ile bazı ünlülerin hesaplarının yetkisizce ele geçirildiğini farkettik. Sorguladığımız olaylarda,  iCloud ya da Find My Iphone dahil hiçbir Apple sisteminin güvenlik açığından dolayı sistemlerimize sızılmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Emniyet birimleriyle  beraber suçluların yakalanması için çalışmalarımız sürüyor”

 

Açıklamanın ardından Apple kullanıcılara güçlü şifreler ve 2 adımlı (two -factor) kimlik doğrulama kullanmaları konusunda önerilerde bulunuyor. Sitede verilen önerilerin bir özetini altta mevcut;

 

Apple ‘dan güvenliğiniz için altın öneriler!

 • Her zaman güçlü bir parola kullanın.
 • Apple Kimliğinizin parolasını diğer çevrimiçi hesaplarla kullanmayın.
 • Parolanızı düzenli aralıklarla değiştirin ve eski parolalarınızı yeniden kullanmayın.
 • Parolanızı aile üyeleri de dahil kimseyle paylaşmayın.
 • Parolanızı ve diğer gizli hesap bilgilerinizi kesinlikle e-posta ile göndermeyin.
 • Diğer kişiler tarafından kolayca anlaşılamayacak güvenlik soruları ve yanıtları seçin. Hatta daha güvenli olmak için, kendiniz hatırlayabildiğiniz sürece yanıtlarınız anlamsız da olabilir. Örneğin, Soru: En sevdiğiniz renk nedir? Yanıt: Mozart.
 • Apple Kimliğinize kurtarma e-posta adresi ekleyin.
 • Kimlik hırsızlığı dolandırıcılıklarından kaçının. Şüpheli e-posta iletilerindeki bağlantıları tıklamayın ve yasal olduğundan emin olmadığınız web sitelerinde kişisel bilgilerinizi girmeyin.
 • Başka bir kişinin Apple Kimliğinizin kullanıcı adını ve parolasını bildiğinden şüpheleniyorsanız, hesabınızın parolasını hemen değiştirin.
 • Genel kullanıma açık bir bilgisayar kullanıyorsanız, başka kişilerin hesabınıza erişmesini engellemek için işinizi bitirdiğinizde mutlaka oturumunuzu kapatın.
 • Apple Kimliğinizle ilişkilendirilen bir e-posta adresini artık kullanmıyorsanız, geçerli bir e-posta adresiyle Apple Kimliğinizi güncelleştirdiğinizden emin olun. Bazı Internet servis sağlayıcıları artık kullanılmayan e-posta adreslerini yeni müşterilere tekrar verebilir.

Apple ‘ın önerilerinin bulunduğu sitede şifre güvenliği ile ilgili daha birçok bilgi bulmak mevcut. Bu kurallar diğer telefonlar için de uyarlanabilir tabiki: http://support.apple.com/kb/ht4232?viewlocale=tr_TR