Apple Pay ‘e karşı Samsung ‘dan FIDO ile biometrik ödeme sistemi

Apple Pay ' karşı Samsung Fido ile biometrik ödeme sistemini duyurdu

Apple, yeni servisi Apple Pay ‘i duyuradursun, uzakdoğuda entegrasyonu hazır olan  Çin ‘in en büyük online ödeme sistemleri sağlayıcısı Samsung ve Alipay beraber  FIDO (Fast Identification Online) hızlı kimlik doğrulama sistemini  entegre ettiklerini duyurdular.

Ödeme sistemleri hızla mobile doğru kayıyor. Alışılagelmiş metodlar yeterli güvenlik sağlıyor mu çok tartışılmakta. Karşımıza arayüzler çıkıyor ve buralara bilgilerimizi giriyoruz. Sürekli yeni saldırı vektörlerinin çıktığı günümüzde internette yaptığımız ödemeleri daha güvenli hale getirecek yenilikler çok büyük gereklilik artık.

Alipay, Çin’deki Alibaba başta olmak üzere birçok firmaya ödeme servisleri sağlıyor. Alipay, Samsung Galaxy S5 telefonlardaki biometrik parmak izi okuma sensörü ile biometrik doğrulama ile ödeme yapılabilen bir sistemi kullanıma açmayı planlıyor. Alipay ‘in mobil uygulaması ile alışveriş yapan müşteriler böylece ekrandan şifre girmek yerine parmak izlerini okutarak alışverişlerini tamamlayabilecekler.

Samsung Galaxy S5,  FIDO ‘yu etkinleştirebilmek için Nok Nok Labs ‘ın kimlik doğrulama suitini kullanacak.  FIDO sayesinde çok sayıda biometrik  kimlik doğrulama metodları kullanılabiliyor. Parmak izi okuma, göz ve iris tarama, ses ve yüz tanıma bunlardan bazıları. Bu yeni nesil biometrik sistemlerin yanında FIDO varolan iletişim standartlarından TPM (trusted platform modules), USB güvenlik token ‘ları, eSE (embedded secure elements), smart kartlar, BLE (bluetooth low energy) ve NFC (near field communication kullanımına olanak sağlıyor.
Nok Nok, FIDO ‘nun kurucularından. FIDO ‘nun diğer kurucularından  biri ise Lenovo. Lenovo aynı zamanda Nok Nok çözümlerinin de ortağı.

Asıl haber şimdi geliyor; Dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden PayPal, Nok nok kullanarak FIDO standartlarını yapılarına entegre edip  mobil ödeme sistemi olarak Samsung Galaxy S5 ‘i destekleyeceklerini açıkladılar.

Parmak izi her kişiye özel olduğundan iyi bir güvenlik sağlıor. Kullanıcılar şifrelerini kaybedebiliyor. Siber saldırganlar tarafından kolayca ele geçirilebiliyor. Parmak izi, iris okuma gibi sistemler kullanıcıları şifrelerini unutma, çaldırma gibi dertlerden kurtarıyor.

Gene de telefonlarda parmak izi kullanımında oluşabilecek zafiyetler gözden kaçırılmamalı, Apple ve Samsung parmak izi sensörleri ilk çıkardıklarında saldırganların hedefi olmuştu.  Parmak izi fiziksel yoldan ele geçirilen bir kişinin telefonuna erişimi mümkün hale getiren bir açık sitemizde de duyurulmuştu.