Anonymous, Ferguson ‘da Mike Brown’u öldüren polisin kimliğini açığa çıkardı

Anonymous Ferguson'da genci öldüren polisi buldu

Hacktivist grup Anonymous, Ferguson, Mizuri’de silahsız ve savunmasız bir genci öldüren polis memurunun, kimliğini tespit ettiğini iddia etti.

18 yaşındaki Mike Brown adlı genç, üstünde hiçbir silah yokken üstelik elleri de havadayken polis tarafından bir kaç kez ateş edilerek vuruldu. Geçtiğimiz cumartesi günü 13:40 ‘ta geçekleşen olayın ardından iki saat boyunca siyahi gencin cansız bedeni yolda öylece  kendi haline bırakıldı.

Ve olaylar bundan sonra çığrından çıktı. Geziyi andıran olaylarda, ırkçılıkla suçlanan polisin kullandığı orantız gücü protesto etmek isteyen binlerce insan, sokağa döküldü.

Gaz bombalarından etkilenen, aralarında çocukların da bulunduğu yüzlerce masum insan göz altına alındı. Washington Post ve Huffington Post muhabirleri tutuklandı. Basın bu durumu demokrasiye yapılmış büyük bir darbe olarak duyurdu.
Anonymous twitter hesabından bugün yapılan duyuruda Brown’u öldüren polis memurunun adı açıklanarak, memurun fotoğraflarını yayınlandı.

 

Polis teşkilatı, kamu oyundan  ve basından gelen baskılara rağmen, öldürme olayına karışan polis memurunun adını açıklamaya yanaşmadı.  Hacker ve aktivistler, uluslararası dağınık yapısı olan Anonymous ile işbirliği yaparak polisin kimliğini ifşa etmeye yemin ettiler ve Perşembe günü bu polisin Willman olduğunu açıkladılar.

Ferguson polisi ile ilgili Anonymous tweet

Mesajda; “St Louis Contry Polis teşkilatı, Bryan Willman ‘ın St Louis  ya da Ferguson polis departmanı için çalışmadığını iddia ediyor. Bunu daha sonra göreceğiz”

 

Hemen sonra aynı tweeter hesabı  polis memuru Willman’ın facebook hesabında bu hafta yeni paylaştığı bazı fotoğrafları yayınlayarak katilin bu kişi olduğunu iddia etti.

Ferguson polis anonymous polis

St. Lous Polis teşkilatı ise bu haberleri yalanlayarak Willman’ın ne kendilerinde  ne de Ferguson polis departmanında çalışmadığını, bu rastgele kişi hakkında artık tweet atılmaması gerektiğini  söyledi. Ayrıca Brown’u vuran polisin güvenliği için isminin açıklanmayacağını belirtti.

Polis teşkilatı, iddiaları yalanlasa da  anonymous’un ismi yayınlamasının ardından 1 saat içinde üç bin kişi tarafından paylaşıldı.

Polis teşkilatının, genci vuran polisle ilgili hiçbir aksiyon almaması durumunda, Anonymous, ilerleyen zamanlarda polis memuru ile ilgili çok daha fazla bilgiyi kamuoyu ile paylaşacağını  açıkladı.