Amerika Almanya’yı, Almanlar Türkiye’yi dinledi derken Clinton yanlışlıkla dinlenmiş

Almanya Türkiye'yi dinledi

Günümüzde siber casusluk  haberleri boy boy manşetlerde, Amerika Almanya’yı, Almanlar Amerika’yı, şimdi de Almanlar Türkiye’yi dinledi diye uzayıp gidiyor.  Tarihsel olarak bir inceleyelim;

Amerikan ‘nın NSA ‘sının (National Security Agency)  önce alman vatandaşlarını dinlediği hatta daha ötesi Angela Merkel’in kişisel telefonunu  da senelerce dinlediği ortaya çıktı. Amerika ile Almanya arası krize neden olan dinleme olayına Almanya büyük tepki gösterdi. Almanya da Amerika’ya yönelik casusluk operasyonları yürütmeye başladı.

Alman İstihbarat Birimi BND

BND - Bundesnachrichtendienst Türkiye'yi dinlediAlman basınında geçtiğimiz Cuma çıkan haberde, Alman istihbarat birimi  BND ‘nin (Bundesnachrichtendienst) Hillary Clinton’un Amerika sekreterliği yaptığı dönemdeki telefon görüşmelerini dinlediği yazıldı.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung ve Alman yerel  televizyonları NDR ve WDR nin yaptığı ortak araştırma sonucu, Clinton’un konuşmalarının uçakta yaptığı gezi sırasında hack’lendiği ortaya çıktı. 

BND ‘de Amerika adına casusluk yapan bir çalışan tarafından dinleme olayı Washington’a iletildi. Almanya Temmuz ayında BND çalışanını casusluk suçlamasıyla tutukladı.

Dinlemeler sırasında, Clinton’un birleşmiş milletler sekreteri Kofi Annan ile görüşme yaptığı belirtildi. Spiegel’in haberine göre Almanya,  dinlemelerin sistematik olmadığını ve geçen sene Amerika’nın ulusal haber alma teşkilatının (NSA) Almanya’yı dinlemesine karşılık yapılmış bir eylem olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz Cumartesi, BND ve Başkan Angela Merkel konuyla ilgili bir yorum yapmadı.

Asıl hedefin Türkiye olduğu ortaya çıktı

Der Spiegel, BND ‘nin Nato üyesi Türkiye ‘nin Orta Doğu  bağantılarıyla ilgili bilgi haber alma faliyetleri kapsamında bilgi sızdırmak isterken, Amerikan diplomat Hillary Clinton ve diğer 2 diplomatın görüşmelerini yanlışlıkla kaydettiğini belirtti.